• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    MORLIV, TANKESPIND · 17. april, 2020

    Skal børn ‘passe på’ eller skal vi passe på dem?

    Danmark åbner i disse dage op til en hverdag, hvor børnene skal finde rundt i nye regler, nye vaner og nye måder at være sammen på. Det er børnene, der først skal lære at passe på ude blandt andre. Sammen med de voksne, som passer på dem dér, hvor de er. Og dén detalje er vigtig for mig at understrege. inden jeg begynder den egentlige tekst. Jeg er overbevist om, at pædagogerne gør hver deres bedste indenfor de rammer, de er blevet givet. Lige som hver eneste forælder gør sit bedste. Og lige så forskellige som vi forældre er, lige så forskellige er vores børn. Dette skriv handler dog ikke om fordømmelse, bedrevidenhed eller hvilket “hold” man spiller på. Slet ikke. Det er et (lidt langt – undskyld) skriv om, det dér med at lære sine børn at “passe på” i den rigtige hastighed. Eller mangel på samme. En snak om, hvilken rolle (vi) voksne har i børns liv. Og som du nok kan læse, er jeg stadig i proces. Så meget i proces, at jeg de sidste dage er blevet ved med at skrive mere og mere på teksten. Og jeg er ikke sikker på, om jeg er færdig. Men jeg har samtidig sådan en lyst til at dele. Og høre fra jer. Teksten er altså ikke ment som et facit eller et endegyldigt udtryk for min egen holdning. Men det ér dog et øjebliksbillede af netop dét; mine egne overvejelser.. lige nu. Og som verden ser ud i dag; hvem ved så, hvordan jeg ser på det hele i morgen?

    Jeg selv er gået gennem livet med en lidt stor bekymringsbyrde

    .. et billede af mig – november 2018. – over termin. Med min søn i maven. Og forhøjet blodtryk. Jeg forsøgte ikke at bekymre mig. Det gik ikke vildt godt, så vidt jeg husker. 

    Min umiddelbare indstilling til nye ting, har oftere været, ‘åh, det ved jeg ikke om jeg tør’, end den har været ‘selvfølgelig, det gør jeg da bare’. Jeg har været nervøs for alle de ting, som kunne gå galt. Bekymret mig. Ligget vågen. Set farer. Ja, nogle gange frygtet og været bange.Stået op om natten for at skrive det ud. Jeg tror ikke, at de følelser nødvendigvis er blevet mig pålagt. Jeg tænker og bekymrer mig meget af natur. Måske mere end andre – men hvad ved jeg, om det? Jeg er jo bare mig. Men jeg har født mindst ét barn, som er skåret af nogenlunde samme stykke som jeg selv, tror jeg. Og med den bagage, tænker jeg meget over (surprise), hvordan jeg kan hjælpe mit barn til at føle sig mere.. ‘frit’. Fri af bekymringsbyrder. Fri for påpasselighed. Og denne bekymring og overvejelse på mine børns vegne er blevet endnu mere nærværende de sidste mange uger, hvor coronakrisen har indtaget landet. Og måske er det min bagage der gør, at..

    …jeg standser op, når jeg hører vendingen “pas nu på!”

    Når ordene “pas nu på!” siges til børn, undres jeg altid. For skal de egentlig dét? Passe på?? Skal vi helt grundlæggende lære dem, at de er dem, der skal passe på? At de skal have “nu kommer du ikke til skade, vel?” rungende for deres ører? Eller et publikums kommentatorstemmer, som tilråber med “uf, jeg bliver helt bange af at se på dig”, når de forsøger sig med noget fysisk udfordrende? Jeg tror ikke nødvendigvis, at det er det mest frugtbare.

    Jeg har eksempelvis en datter, som er vild med at klatre. Den umiddelbare reaktion, hvis hun viser sine kunster frem er “nu passer du på, ikke”. (Somme tider også fra mig. Jeg er ingen helgen!) Men hvorfor egentlig? Selvfølgelig skal hun helst ikke falde og brække noget. Men hun må altså gerne slå sig lidt. Det gør børn. Det kan vi jo ikke skærme dem fra. Men er det ikke helt grundlæggende vores voksnes opgave at opsætte nogle trygge rammer, hvori hun kan udfolde sig og udforske sig selv, sin fysik og sine grænser? Helt konkret – er det så ikke vores voksnes opgave at opsætte ‘et rum’, hvor hun højst kan slå sig lidt? Eksempelvis må hun gerne klatre i – og på sofaen. Hvorfra hun kan falde blødt eller kort. Men så skal hun også vide, at hun ikke må klatre i vindueskarmen, eller op på det høje skab, hvor konsekvensen af et fald er helt andre. Konsekvenser som jeg ikke nødvendigvis skal pensles ud for hende, men som blot er ‘rammer’, indenfor hvilke hun må udfolde sig. Mon det giver mening? Også i overført betydning?

    Min datter er for nylig skiftet fra vuggestue til børnehave.

    Og dén store forskel (ud over nomeringen) jeg oplevede som forældre fra vuggestue- til børnehave-tilgangen til børnene var, at det virkede til, at børnene i vuggestuen blev passet på, mens børnene i børnehaven skulle lære at passe på sig selv. Groft sagt. Jeg har vist også engang hørt en klog pædagog sige, at i vuggestuen skal de voksne hjælpe børnene med at løse konflikterne, mens børnene i børnehaven skal lære selv at løse konflikterne. Og jeg tror langt henadvejen, at der er noget rigtigt om den sidste del i al fald. Vores børn bliver jo ældre, og kan ikke altid have deres forældre rendende som mæglere bag dem. Og at kunne omgåes socialt og løse konflikter, er en god værktøjskasse at have med sig i livet. Men der er forskel på at kunne løse konflikter og på at “skulle passe på”. Vi skal alle sammen passe på hinanden, og jeg vægter det meget højt at mine børn lærer at passe på andre. Men. Det jeg taler om her er, om vi lærer dem, at de skal være enormt opmærksomme på dét, som kan gå galt. På farer. Og på at alt indebærer risici. At de som udgangspunkt skal være påpasselige, varsomme og.. måske endda nervøse?

    Hvis jeg kunne drømme..

    ..ville jeg gerne leve et liv med mindre frygt, mindre bekymring, mindre påpasselighed, varsomhed og nervøsitet. Jeg tænker som sagt enormt meget over, hvad andre måtte tænke, hvad der kan gå galt og også at det meste, som ikke er ‘lige efter bogen’, måske også i udgangspunktet er risky business. Og apropos business, så tror jeg, at mange flere ville kaste sig ud i freelancer-livet, at mange flere ville danse hæmningsløst på dansegulvet og at mange flere ville udfolde sig kreativt, hvis de var mindre nervøse, bange og havde fået mindre “pas nu på!” med på vejen. Det tror jeg faktisk på.

    Er det nu ikke meget magt at tillægge nogle simpel ord? Jo, det tænker jeg også lidt selv. Og så alligevel ikke. For hvem har egentlig lyst til at synge højt med på en sang, hvis de har fået tudet ørerne fulde af “NU skal du passe på, at du ikke rammer tonerne forkert!”. Eller at danse helt uden tanke på andre, hvis de har fået “pas nu på ikke at se fjollet ude” indprentet sig? Ja, eller at turde lære at klatre, hvis der hele tiden var nogen, som gjorde opmærksom på alle de (helt uoverskuelige) konsekvenser der truer, hvis man træder et skridt forkert.

    At jeg gerne vil fratage mine børn fra de største bekymringer om at skulle ‘passe på’ betyder ikke, at jeg er en hønemor.

    .. Det mener jeg i al fald ikke selv. Det handler ikke om, at mine børn skal opdrages til at kaste sig ud i alt uden at kunne risikovurdere eller tage hensyn – fordi de er vant til, at ‘mor tager sig af det alt sammen’. Det er godt at kigger sig over skulderen for at se, før man starter på sin dans med meget store armbevægelser (som ellers ville slå Onkel Kurt omkuld). Eller senere i livet at kunne risikovurdere, så man har en opsparing, inden man forsøger sig som freelancer. Men der er forskel på at være hensynsfuld som barn og at kunne risikovurdere som barn. Der er forskel på at kende til mors og fars regler og på at være underlagt bekymringer, som er ude af proportioner i forhold til éns alder.

    Selvfølgelig skal børn tage hensyn. Men det største hensyn der skal tages er til børnene selv.

    Jeg vil langt hellere sige “OP igen!” end “UF, pas nu på!” For når jeg siger “pas nu på” er det måske mere for min egen nervøsitets skyld end af hensyn til, hvad jeg tænker er bedst for barnet? For jeg vil gerne give mine børn en rygsæk fyldt til randen af selvfølgelig skal jeg ikke være bange for at kaste mig ud i dét. Og derfor mener jeg ikke, at ‘en hønemor’ er en passende betegnelse til mig. Jeg vil netop ikke sige, at mine børn skal “passe på” hele tiden. Nej, de skal hoppe (og måske komme til skade) så meget de vil. Herhjemme må man gerne hoppe ned fra sofaen og fra sengen. Og de værste farer håber jeg, at mine børn stoler på, at vi voksne tager os af. På den måde kan de små mennesker bekymre sig om de små udfordringer. Og vi store kan bekymre os om de store farer. Hver sin bekymring til sin tid. Men også hver sin bekymring til sin alder. Jeg er aldrig bekymret for, om min datter rammer forkert, når hun hopper ned fra sin seng. For i ‘værste fald’ lærer hun at komme på benene igen.

    .. som du nok kan læse mellem linjerne, sender vi ikke vores datter afsted i børnehave lige foreløbig. Jeg tror ikke, at det er den rigtige beslutning for alle forældre. Eller for alle børn. Jeg er ikke bange for, om hun bliver syg. Ej heller for om pædagogerne gør deres bedste. Men den “passen på”, som følger med en børnehavegang lige nu, vil jeg gerne sætte hende fri fra. Fordi hun er hende. Hun har andet at bekymre sig om. Eksempelvis om, om hun kan gå på line på kanten af tremmesengen. Uden at være bange <3

    //Sarah

  • COMING UP »

    Tirsdagens tip: Færre folder på dugen

    LÆS OGSÅ

    • Lad der være 48 timer i døgnet.
    • Vejen ender ikke blindt
    • Når festen fortsætter. Uden mig.

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    @nakedknit
    designer, skriver og gør-det-selv 🤸🏻

    Men der er stor forskel på at være noget og at gør Men der er stor forskel på at være noget og at gøre noget. 

Den største kunst er dog at modellere opgaverne og måden jeg arbejder på til den jeg er. Så jeg trives bedst. Udvikler mig. Udfordrer mig selv. Og bliver ved med at have lyst og mod på det. 

Jeg har tænkt meget over forskellen på at vide, hvad man vil lave, og at vide, hvordan man gerne vil leve.

Jeg ved godt, hvad jeg laver. Jeg strikker. Jeg designer. Jeg skriver opskrifter. Jeg driver en lille virksomhed.

Men hvordan jeg gerne vil arbejde, har jeg brugt længere tid på at finde ud af.

Hvor meget skal der være plads til fordybelse?
Hvor meget skal jeg egentlig arbejde?
Hvornår er en arbejdsdag god?
Og hvordan sørger jeg for, at det kreative bliver ved med at være den sjoveste del af arbejdet? 

Jeg er stadig i proces. 

Men en ting, jeg har fundet ud af er, at selvom proces kan føles frustrerende at være i, er det også den del af mit arbejde, jeg holder så mega meget af - at alt hele tiden kan modelleres. Både hvad jeg laver og hvordan jeg gør det.
    Noget af det mest udfordrende ved mit arbejdsliv e Noget af det mest udfordrende ved mit arbejdsliv er, hvor meta det er. Jeg er min egen ansatte og min egen chef. Og mit chef-jeg har vurderet at mit ansat-jeg trives bedst ved at komme ud og blive luftet hver dag, at have en ‘arbejdsplads’ som jeg kan lukke døren til og gå hjem fra. Et sted hvor momsen, møderne og det kreative fokus både kan slippes fri og parkeres. Og tænk engang. Pludselig ud af det blå blev vi prikket på skulderen og så snart malingen er tør og døren er sat i, så flytter vi ind på vores eget kontor; mit chef-jeg og mit ansat-jeg, og alt garnet 🐻
    For et par år siden var jeg sikker på, at vi skull For et par år siden var jeg sikker på, at vi skulle flytte.

Ikke fordi jeg ikke kunne lide vores hjem eller det at bo småt. Men fordi jeg pludselig - og meget overdøvende - begyndte at savne noget, vi ikke har: at kunne gå direkte ud i noget grønt.

Og så fik vi en altan. 

Den er ikke stor. Men den gav mig noget, jeg havde mere brug for, end jeg anede; Luft. Lys. Og overraskende meget himmel.

Jeg savner stadig det grønne. 
Og med min kærlighed til altanen, er det også blevet tydeligt for mig, hvor meget jeg elsker det grønne. Planterne. De små spirer. Alt det jeg kan få til at gro frem, og som gror frem helt af sig selv. Seriøst, det er jo magi!

Men jeg er meget bevidst om, at jeg måske ikke behøver det hele på én gang. Og at jeg prioriterer på vejen derhen:

Dét at bo småt og billigt blev ikke bare et vilkår, men et meget bevidst valg om at give os selv den frihed, som kommer med økonomisk frihed og tryghed - midt i at jeg prøvede noget ok shaky af; at bygge mit eget arbejdsliv op. 

Og den økonomiske ro der følger med det at bo småt heroppe på 5. sal, har været enormt afgørende for, at jeg har turde prøve mit frie arbejdsliv af på så mange måder:

Frihed til at arbejde på den måde, jeg gerne vil.
Frihed til at have børnene hjemme de første år.
Og også frihed til ikke hele tiden at skulle have mere. Men at tænke; hvad er det bedste liv for os. Lige nu. 

Og lige nu tænker jeg:
Vi bliver lidt endnu 🤍
    Jeg bliver seriøst lige begejstret hver gang; tænk Jeg bliver seriøst lige begejstret hver gang; tænk, at planter kan lave plantebabyer så let? En uge er alligvel også en rekord herhjemme. Og med det her vejrskifte, men de mange lyse timer stadig, er det måske perfekt timing for at stiklinge-amok? Jeg synes i hvert fald det kalder på grøn begejstring indenfor. 

Denne gang lavede jeg stiklinger af vores ‘mølplante’ - som vel egentlig skulle hedde anti-mølplante, fordi den eftersigende holder møl væk. Om det virker, ved jeg ikke. Men livrem, seler og en plante og alt det der. Nu håber jeg bare, at stiklingerne kan stikke i vejret i deres jordpotte, så de bliver klar til at flytte hjemmefra og med ind på vores nye kontor om et par uger 💚

#urbangardening #livetpåfemte #compactliving
    August kom, og august gik. Jeg elsker den friske August kom, og august gik. 

Jeg elsker den friske start efter sommeren. Men i stedet for at sætte afsted med 1000 km / t, forsøgte jeg at have speederen halvt i bund for at nyde det sidste sommer lidt ekstra. Alt imens jeg skiftede sommertøjet ud med malertøj, planterne ud med stillinger, havde klaus i lejligheden, plantede altanen til og indtog et kontor så småt. Her på bagkant føler jeg mig bagud på anden dag i september. Men det er nok regningen og den evige balancegang; hvor findes det perfekt tempo, hvor jeg kommer afsted og ud over stepperne, mens jeg er til stedet og nyder lige nu samtidig? Jeg ved det ikke. Jeg arbejder på det, mens jeg arbejder på at komme i mål med kontoret. Snart. Men. Sikke mange ting der alligevel skete - i den tid august var her. 

Kontoret in the maling 🌪️

🚲🚲🚲

Altanen fra himlen. Og kuren mod min post-ferie-5.sals-klaus. 

Min farmor har strikket mig en top 🩶

Stiklinger løs. 

Hjemmekontoret anno august 2026. 

Altanlove!

Kan smage lag på lag-sæsonen. 

Kill them with kindness, siger de. Jeg siger: dette er mit modsvar til duerne på vores altan.

🎪💡

Har jeg nævnt, at jeg er en sucker for lister?..

.. og planter ? 

Tak til august for alt det du kom og var 🌱
    Jeg har aldrig bygget noget, hængt noget op eller Jeg har aldrig bygget noget, hængt noget op eller repareret noget uden at ende med at føle mig enormt empowered af det. Jeg kan føle mig topfrustreret undervejs, men slutresultatet er altid, at jeg føler vores hjem og jeg selv er vokset - til at være mere og kunne mere end jeg troede. 

Så når jeg bygger på vores hjem, bliver det så håndgribeligt at de fleste rammer - fysiske og ikkefysiske - er modellerbare. Og i den proces formes jeg selv og min oplevelse af, hvad jeg selv kan også. Et lille opgør med ‘det kan man ikke’ eller ‘det skal man ikke’ og en hyldest til ‘jeg sætter mit spejl som jeg vil’ og ‘når jeg kan det her, gad vide hvad mere jeg kan, hvis jeg prøver.’ Og wauwsa det er en fed følelse! 
Og det var over and out fra lidt mandagsempowerment herfra ✨🫢
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in