• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    MORLIV, TANKESPIND · 18. juni, 2018

    Når bekymringer går hånd i hånd med en voksende bebs

    Men nu er jeg klar.. Klar til også at dele den lidt mere tunge del af dét at være gravid. Bekymringsdelen.

    I starten, da jeg fandt ud af, at jeg var gravid, havde jeg lyst til at råbe det til hele verden. Jeg skrev endda et langt skriv, så snart jeg tænkte, at jeg måske var det. Bare fordi jeg skulle ud med det. Ellers var jeg bange for, at jeg eksploderede! Fordi jeg var så ovenud, hovedkuls, ubekymret GLAD. Høj på livet. Fordi livet kom.

    Da det så endelig viste sig reelt at være et lille barn, som havde sat sig i min mave, følte jeg en pludselig beskyttertrang. Det er vores barn – og ingen andres. Og dermed vores altoverskyggende ansvar. Jeg fik kolde fødder for at sige det til mennesker vi holder af samtidig med, at det var på mine læber konstant.

    Derefter kom der en anden fase – kort efter, at alle nærmeste havde fået det at vide. Der skete noget uventet. En forskrækkelse. Jeg troede, at den lille ikke var der alligevel. Smerter og blødninger satte bekymringer i gang, men blev manet til jorden af diverse hold læger. Barnet har det godt, men du skal passe på, sagde de. Kort sagt har jeg blødt inde ved barnet. Og dette blod påvirker hinderne (hvem vidste, at man havde TO hinder? Ikke mig), sådan at overanstrengelser i værste instans kan sætte gang i en alt for tidlig fødsel.

    Jeg har det splittet med, at en SÅ god og glædesstrålende nyhed skal kombineres med bekymringer. Fordi det fortjener bedre. Det lille væsen fortjener den vildeste fanfare og konfetti-salut. Fordi det ville være vores. Og blev til ud af det blå, men da vi ønskede det så helt igennem meget.

    Samtidig er bekymringsdelen bare så naturlig. Så stor en del af dét at være gravid (for mig – begge gange). Fordi det jo er omsorg. Bekymringerne er kærlighed, som håber det bedste, men også forbereder sig på alle farer. Fordi det jo en forældres lod. At se farer før det sker, så vi kan skåne vores barn; Fra at falde ned af skamlen i køkkenet, og fra at komme alt for tidligt til verden. Det er omsorg og kærlighed. Og det skal jeg minde mig selv om. At det er okay. Okay, at jeg er bekymret og påpasselig. Det kommer af noget godt. Faktisk kun af godt. Jeg ville ved nærmere eftertanke først være alvorligt bekymret, hvis ikke jeg bekymrede mig (jep, jeg ved godt, hvad jeg gjorde lige dér). Fordi jeg er mig. Og dette lille væsen er mit at passe på.

    Et lidt søgt billede til teksten? Parallellen var naturligvis (i mit hovede), at barnet opstår af et lille æg. Et helt særligt ét. Skrøbeligt og alligevel stærkt. Og så var det lidt for meget for mig, at lægge to billeder op af mig selv i streg ?
  • COMING UP »

    Tør jeg sige det højt?... JA, jeg gør: Jeg er gravid!

    LÆS OGSÅ

    • Shhh.. Jeg er æstetiker
    • Flere hvededage, tak!
    • Ting jeg har lært af mit barn #4

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Bor småt på Nørrebro med min familie. Har for det meste strikkepinde, en kuglepen eller en hammer i hænderne🔨 🏙
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Jeg har hængt en adventskrans op. Eller måske nærm Jeg har hængt en adventskrans op. Eller måske nærmere en adventskurv. 

Faktisk er det den samme flettede kurv og den samme skrue i loftet som de sidste mange år. Kransen bor om sommeren i sommerhuset og om vinteren er den på besøg hos os. Som en slags flyvende adventskrans og påmindelse om, at lyset kommer igen. Og om lidt vender det. 
.
.
.
#glædeligjul #diyjulepynt #diyjul #livetpåfemte #diyadventskranz
    Et juletræ er flyttet ind. Eller rettere: Et ceder Et juletræ er flyttet ind. Eller rettere: Et cedertræ. 
Jeg så det i Rema. Synes det så sødt ud. Købte det og tænkte, jeg ville være i lidt god tid med julen i år. Men det er som om jeg nøler. Måske fordi jeg bare lige skal have skrevet den der bog færdig før, jeg tør give mig hen til julen. Men i dag flyttede det officielt ind. Træet. Midt i korrekturlæsningen. Og der er stadig længe til jul. Skal vi ikke sige det? 
.
.
.
#diyplanter #diyplants #urbanjunglebloggers #plantreels #vindueskarm #growsomethinggreen 
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #myscandinavianhome #mynordicroom #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede p Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede på, da jeg hørte om det første gang. Men nu har jeg efterprøvet det mange gang. Og det er ægte sandt og ægte zen. Siger det bare. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Et lille hjem i (evig?) proces 🍥 . . . #skandinavi Et lille hjem i (evig?) proces 🍥
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange på Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange på film. Men her er alligevel lidt glimt fra kamerarullen; vind, kram, kys, strik, stilstand, fremskridt, glimmer, lys og et behov for - på alle måder - at pakke mig selv blødt ind, krydret med akavede forsøg på at filme mig selv i offentligheden 🧸
    Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores k Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores køkkenrum. Og tænk sig, @karup_design var helt med på, at det da var en god idé at deres Beat Sofa Bed flyttede ind her, præcis som jeg har drømt om længe. 

For når man bor småt, som vi gør, har vi ét stor kriterier til, hvad vi lader flytte ind - det skal allerhelst rumme flere funktioner på én gang. Og så må det altså også gerne være pænt at kigge på. Her i køkkenet sidder vi tit og læser sammen eller alene, og det er også her vi relativt ofte har gæster sovende på sofaen. Så de tre funktioner skulle et møbel til køkkenet rumme. 

Og for mig, er Beat Sofa Bed virkelig fin og let i udtrykket - samtidig med, at den både kan være et mindre rum-i-rummet, når den er en lille lukket sofa, kan være en mere åben social daybed og ikke mindst være gæsteseng, når den er helt slået ud. Plus. Så er farven da bare spot on, hertil, hvad?!

Ad: betalt samarbejde, da sofaen er modtaget i gave fra @karup_design 
Farve: Wheat Beige. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in