• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    TORSDAGSTANKER · 11. juni, 2020

    En ny halvleg?

    Jeg havde en gang en lille tradition for at skrive torsdagstanker ned om – nåh ja – torsdagen. Jeg satte mig ned med en varm kop kaffe – gerne i vores vindueskarm med udsigt over Nørrebros tage. Og selvfølgelig rørte der sig store som små ting på sig torsdag efter torsdag. Eksempelvis sad jeg en dag og skrev et helt langt stykke papir om, at vi nok snart gerne ville have et andet barn. Jeg udgav det aldrig, og jeg er ret sikker på at det forbliver privat. Men ud over beslutninger om børn, har vi ikke taget mange virkelig store beslutninger i løbet af de sidste år.

    Hvis corona har gjort noget, så er det at få mig til at stoppe op. Og have tid til at reflektere over, hvad der virkelig betyder noget. Eksempelvis savner jeg en lille smule denne torsdagstid til at sidde i ro og mag og fundere. Hvor er jeg, hvordan har jeg det, hvor drømmer jeg om at bevæge mig hen? Til gengæld har jeg – helt modsat – for alvor fået øjnene op for, hvor ubeskriveligt meget det betyder for mig at være tæt på mine børn i så mange øjeblikke af deres dag som muligt. Og lige nu går de to ting ikke helt hånd i hånd. Og så må eftertænksomheden og den varme kaffe vige. Det er intet offer – jeg føler mig som en vinder i det spil.

    Men i spillet (som her dækker over livet) er der også en ny halvleg, som ligger forude et sted derude. En ny halvleg, som jeg virkelig godt kunne bruge lidt torsdags-tanke-ro omkring. Flere af mine nære relationer træffer virkelig store livsvalg disse dage. Det er alt sammen virkelig virkelig dejlige begivenheder for mennesker, som jeg holder meget af. Og jeg er ikke et sekund i tvivl om, at der er gode beslutninger nok til os alle. Men andres handlekraft kan godt få mig selv til at genoverveje, hvor jeg er på vej hen. Eller.. streg det! Jeg VED, hvor jeg gerne vil hen: Jeg vil gerne have luft. Jeg vil gerne leve af kreativ formidling i stil med dét, jeg gør herinde.

    Men gør jeg nok til for at komme derhen, hvor mine drømme er?
    Det virker svært at vide, hvilket ben jeg skal stå på.
    Om det er det højre eller det venstre ben der skal tage det første skridt?
    Eller om jeg hellere skal cykle?
    .. Tage toget.. eller svømme hen mod mine drømme?

    Måske jeg ville blive klogere, hvis jeg genindførte min torsdagstænketid lige her i min yndlingsvindueskarm?

    Har I mon et ritual eller et tidspunkt, hvor I sætter jer ned og gør status?

    Kærligst S

  • COMING UP »

    Tirsdagens tip til en hjemmelavet tavle

    LÆS OGSÅ

    • Drastiske midler i brug i jagten på et mere minimalistisk liv!
    • Jeg tror, vi bliver!
    • Når faserne løber afsted som sand mellem fingrene

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Strikker et hjemmelavet (arbejds)liv
    og et lille hjem sammen..
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    .. og på en måde er det en slående timing med, at .. og på en måde er det en slående timing med, at jeg sådan har lyst til at dele mere af både op og ned fra det lille hjem 🙃

#småhjem #livetpåfemte
    Farver på det sidste 🎨 Farver på det sidste 🎨
    1) sku spørge fra en ven 2) det her er et ærligt f 1) sku spørge fra en ven
2) det her er et ærligt forsøg på at lade være 
Kys
    … at sammenlægge vores tidligere soveværelse med v … at sammenlægge vores tidligere soveværelse med vores køkken, så vi fik ét leverum (kan ikke lide ordet køkkenalrum🥸). Men faktisk var beslutningen meget hurtig og ugennemtænkt; Vores andelsforening skulle have altaner, og pludselig skulle vi flytte hele køkkenet og pakke alt ned, for at de kunne bryde gulvet op og montere altanen. Og da de var i gang, og vi alligevel havde pakket alt i kasser, og havde støv over det hele, tænkte vi; er det nu? Der gik måske 1 uge fra beslutning til at væggen var væltet (tak venner)! Men vi har ikke fortrudt et sekund. Og faktisk er jeg i tvivl om, om vi ville have boet her i dag, hvis ikke det var for dét her rum.. ☀️

#småhjem #livetpåfemte
    Jeg tror, jeg har besluttet hvilken farve, jeg ger Jeg tror, jeg har besluttet hvilken farve, jeg gerne vil male slagbænken.. 💙

#livetpåfemte #slagbænk #småhjem
    Jeg spinder mit hår, som jeg spinder mit garn 🤭 Må Jeg spinder mit hår, som jeg spinder mit garn 🤭 Måske den letteste ‘fletning’, jeg kender 👆 Twist den stramt, twist den loose, og få to vidt forskellige udtryk.

Ps. Okay, jeg spinder ikke mit eget garn (endnu), men eftersigende er det sådan her to-trådet garn spindes / twistes. No wonder jeg har følt et særligt bånd med den her frisure 🤓
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in