• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    TANKESPIND, Uncategorized · 15. januar, 2018

    Monday Mood. uden moody

    På min barsel – og længe inden da – studsede jeg altid over, at der var så mange som sukkede over mandage. På den ene side virkede det til at skabe sådan et kammeratskab på diverse sociale medier, hvilket egentlig virkede ret hyggeligt, når man sådan stod udenfor arbejdsmarkedet. Samtidig drømte jeg om, at jeg i mit liv ‘på den anden side’ ikke selv ville tænke ‘øv’ om mandagens komme. For det har jeg faktisk gjort nok af, synes jeg. Jeg var i en rum tid på en arbejdsplads, hvor jeg var så presset, og havde ansvar ud over mine kompetencer, at jeg græd på vej på arbejde. Og faktisk begyndte det nogle uger allerede søndag aften. Jeg følte det ikke ansvarligt at jeg stod med dét jeg gjorde, i så ung en alder. Det var hverken trygt eller godt for nogen.


    I dag er det mandag, det har været gråt og blæsende. Iskoldt faktisk. Jeg har fanget mig selv i at gå og lede efter den dér monday blues. Men jeg har ikke kunne finde den! Det er helt okay at det er mandag, for mig. Jeg føler mig heldig over, at skulle ind og sidde på kontor med kloge damer. Heldig over at have fundet en plet, hvor jeg føler mig heldig. Det eneste der lidt stikker i mit hjerte, er det dér med, ikke at kunne kramme min datter hele dagen.. Hun er virkelig god til at kramme! Og gør det meget. Alligevel kan jeg ikke helt få nok. Så måske hun skal med på kontoret i morgen? Det må jeg nemlig helt selv bestemme, om hun skal. ALTSÅ, fik jeg sagt, hvor heldig jeg føler mig?

    Hvilket monday mood er I i?

  • COMING UP »

    Lyssky og bramfri

    LÆS OGSÅ

    • Efterår mit efterår
    • 10 ting du (helst) ikke må sige til en småbørnsforælder
    • Når jeg går rundt om bjerget som katten om den varme grød…

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Strikker et hjemmelavet (arbejds)liv
    og et lille hjem sammen..
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Jeg tog måske Tetris-metaforen lidt langt, men alt Jeg tog måske Tetris-metaforen lidt langt, men altså.. jeg spillede ustyrligt meget Tetris på min lommeregner i gymnasiet 🫰

#småhjem #livetpåfemte #compactliving #opbevaring
    Pointen kommer til sidst. Lover 🤚* *kig efter et Pointen kommer til sidst. Lover 🤚* 
*kig efter et stk fjollet vink

Men ærligt, jeg kan ikke stoppe med at skrive eller tale om indretning. Det her var det korteste jeg formåede. Men dén her vinkel på indretning løsner mig og de praktiske irritationer op hver gang - også når jeg har allermest sommerklaus ⛱️

Og det gør også, at jeg går til de praktisk (lets be honest) nogle gange lidt besværlige og tidskrævende projekter med et andet overskud. For jeg er ved at give form ikke bare til et hjem. Men til vores liv. Og wauw, der følger en ekstra tank energi med den tanke. I hvert fald for mig. 

Har du par ‘indretningsbriller’, du vender tilbage til igen og igen?

#småhjem #compactliving #livetpåfemte #thescandinavianhome indretningstips
    Vores familie troede ikke på os, da vi sagde, at v Vores familie troede ikke på os, da vi sagde, at vi ville sove på gulvet. Men vi mente det. Og vi mener det stadig. 

For den store (ikke så store 140-seng) føltes som spild af kostbar plads i vores 2-værelses lejlighed. Sengen stod som ét stort stempel af rummet - her er en seng, her er et soveværelse. Og det er jo fint, hvis et rum er et soveværelse. Men vi ville gerne bruge rummet som soveværelse om natten og stue om dagen. Så. Nu sover vi på gulvet. Og om dagen hænger vi madrassen på væggen. (Og ruller vores topmadras under vores store sofa, hvor den ikke kan ses. På den måde skal vi ikke rede sengen op hver aften.)

Det føles som om vi både har fået vores stue og vores soveværelse tilbage. Det er så fedt! Og så er jeg ret vild med dagligt at blive mindet om, at der ikke er nogle møbler man ‘skal’ have i sit hjem. Det bestemmer man heldigvis selv. Den slags autonomi kan jeg godt lide. 

Men jeg fornemmer, at det ikke er for alle 😅
Ville du kunne sove på gulvet? 

(Reklame, da jeg modtog Hooked (en væghængt sovesofa-seng) i gave sidste år på egen forespørgsel. Tak for den, @karup_design) 

#småhjem #soveværelse #compactliving #livetpåfemte
    .. og på en måde er det en slående timing med, at .. og på en måde er det en slående timing med, at jeg sådan har lyst til at dele mere af både op og ned fra det lille hjem 🙃

#småhjem #livetpåfemte
    Farver på det sidste 🎨 Farver på det sidste 🎨
    1) sku spørge fra en ven 2) det her er et ærligt f 1) sku spørge fra en ven
2) det her er et ærligt forsøg på at lade være 
Kys
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in