• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    HJEMLIG INSPIRATION · 18. juli, 2019

    Inspiration til en (multifunktionel) sommergarderobe

    Jeg er simpelthen ret meget på bar bund i forhold til sommertøj. Bar bund som i, at jeg kommer til at gå med numsen bar ret ofte, hvis ikke jeg får hentet et par ekstra sager ind til garderoben. Det viser sig, at det meste af mit sommertøj de seneste tre år har været tilpasset min gravide krop. Hvilket egentlig ikke er så mærkeligt, når man tænker på, at jeg faktisk har været gravid to af de tre sidste somre. Ha. Resten af mit tøj fra før babys røg i Marie Kondo-svinget. Så vidt jeg husker, fordi slidt mere eller mindre op.

    Der findes en usædvanlig glæde ved at bruge tøj i bund. Et par af mit barns bukser er netop blevet slidt op i sting og stof, og det gør mig faktisk helt stolt. Derfor har jeg særligt øje på sommersager, som kan kombineres og bruges i forskellige sammenhænge og med for skellige funktioner. Foruden de dér perfekte par denimshorts, som jeg spejder efter hver onsdag og lørdag, når jeg besøger sommerloppemarkedet i Vig. Jeg ønsker mig ikke en stor garderobe, men en garderobe, som kan kombineres på kryds og tværs, og som har en kvalitet over sig, som kan holde i mange sæsoner.

    Her er, hvad jeg har et særligt godt øje til:

    1. Denne fine badedragt fra Underprotection kan virkelig noget simpelt og fint i mønster og farve, synes jeg. Brugen af badedragte som bodystockings og toppe har jeg været fan af siden før jeg mødte min mand. Faktisk smed jeg mine første to bodystockings til recycling fordi de var slidt op dér hvor mine jeans ramte dem på maven. Her til sommer er det dog ekstra oplagt at hoppe i en badedragt som top, så jeg altid er klar til at hoppe i bølgen.
    2. Løse, vidde bukser – her i silke fra H&M – er derimod noget jeg for nylig er blevet forfalden til. Jeg synes altså, at det dér swung de vidde bukser har, gør noget helt særligt for følelsen af at gå med bukser. Derudover føles de meget mere luftige.. Fordi de er det? Derudover fungerer de ret optimalt til under en kjole, måtte det danske sommervejr trække i en lidt mere kølig grøft.
    3. En læbepomade med farve og SPF fra Clinique gør sig både til hverdag og til fest, hvis du spørger mig. Jeg har altid min med på ferie, fordi den får en strandtur til at føles ekstra festlig. Og så har jeg den også klar til, hvis vi spiser ude og solen skinner. Jeg drømmer om at udvidde med farven Honey.
    4. Disse espadrillos fra Mango ser simpelthen så bløde og behagelige ud. Og hvad bedre til en sommerafslapning end noget som (tilsyneladende) er så blødt som hjemmesko, og som går til stranden så vel som en finere kjole, hvis man skal ud?
    5. En robe eller kimono, er simpelthen så multifunktionelt, som det næsten kan blive. Jeg brugte i al fald de mange funktioner som argument for, at denne sag var på min ønskeseddel i efteråret. Denne sommerlige udgave ville jeg bruge både som morgenkåbe, som badekåbe, som kjole og som kimono udover noget andet på de koldere dage. Altså, hvor jeg synes at den er pæn!
    6. En enkel spaghettistropkjole kan også det meste for mig. I sig selv er den enkel, fin og lige til at hoppe i. Er det koldere i vejret, kan den komme ud over eller ned i et par bukser, og er det lidt koldere endnu, kan den kombineres med en langærmettrøje, som tages på indenunder.

    Hvad er jeres garderobefavortitter til sommeren?

  • COMING UP »

    Tip til de knirkende døre

    LÆS OGSÅ

    • SPOT on: Grøn! Bare grøn!
    • Rig på loppefund ?
    • DIY: regnbuesky af ispinde

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Bor småt på Nørrebro med min familie. Har for det meste strikkepinde, en kuglepen eller en hammer i hænderne🔨 🏙
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Jeg har hængt en adventskrans op. Eller måske nærm Jeg har hængt en adventskrans op. Eller måske nærmere en adventskurv. 

Faktisk er det den samme flettede kurv og den samme skrue i loftet som de sidste mange år. Kransen bor om sommeren i sommerhuset og om vinteren er den på besøg hos os. Som en slags flyvende adventskrans og påmindelse om, at lyset kommer igen. Og om lidt vender det. 
.
.
.
#glædeligjul #diyjulepynt #diyjul #livetpåfemte #diyadventskranz
    Et juletræ er flyttet ind. Eller rettere: Et ceder Et juletræ er flyttet ind. Eller rettere: Et cedertræ. 
Jeg så det i Rema. Synes det så sødt ud. Købte det og tænkte, jeg ville være i lidt god tid med julen i år. Men det er som om jeg nøler. Måske fordi jeg bare lige skal have skrevet den der bog færdig før, jeg tør give mig hen til julen. Men i dag flyttede det officielt ind. Træet. Midt i korrekturlæsningen. Og der er stadig længe til jul. Skal vi ikke sige det? 
.
.
.
#diyplanter #diyplants #urbanjunglebloggers #plantreels #vindueskarm #growsomethinggreen 
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #myscandinavianhome #mynordicroom #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede p Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede på, da jeg hørte om det første gang. Men nu har jeg efterprøvet det mange gang. Og det er ægte sandt og ægte zen. Siger det bare. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Et lille hjem i (evig?) proces 🍥 . . . #skandinavi Et lille hjem i (evig?) proces 🍥
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange på Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange på film. Men her er alligevel lidt glimt fra kamerarullen; vind, kram, kys, strik, stilstand, fremskridt, glimmer, lys og et behov for - på alle måder - at pakke mig selv blødt ind, krydret med akavede forsøg på at filme mig selv i offentligheden 🧸
    Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores k Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores køkkenrum. Og tænk sig, @karup_design var helt med på, at det da var en god idé at deres Beat Sofa Bed flyttede ind her, præcis som jeg har drømt om længe. 

For når man bor småt, som vi gør, har vi ét stor kriterier til, hvad vi lader flytte ind - det skal allerhelst rumme flere funktioner på én gang. Og så må det altså også gerne være pænt at kigge på. Her i køkkenet sidder vi tit og læser sammen eller alene, og det er også her vi relativt ofte har gæster sovende på sofaen. Så de tre funktioner skulle et møbel til køkkenet rumme. 

Og for mig, er Beat Sofa Bed virkelig fin og let i udtrykket - samtidig med, at den både kan være et mindre rum-i-rummet, når den er en lille lukket sofa, kan være en mere åben social daybed og ikke mindst være gæsteseng, når den er helt slået ud. Plus. Så er farven da bare spot on, hertil, hvad?!

Ad: betalt samarbejde, da sofaen er modtaget i gave fra @karup_design 
Farve: Wheat Beige. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in