• DIY
  • Minimalisme
  • TIPS
  • Om
  • Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    BILLIGE TRICKS, DIY · 1. november, 2017

    DIY: genanvendelse af duftlys og cremer på badeværelset

    Jeg har før talt om min hang til billig (genbrugs)opbevaring. Denne hang gælder ikke kun køkkenet, men i særdeleshed også badeværelset. Og som jeg kigger mig om herhjemme, kan jeg se at,  at der særligt er tre ting der kendetegner mine genbrugsvaner på badeværelset:

    1) For det første genbruger jeg (altid!) duftlys. Dem der kommer i glas vel at mærke. Det gør jeg ved helt simpelt at putte et fyrfadslys i glasset, når det er brugt op. Man kunne naturligvis også støbe et nyt lys i selve glasset, men effekten er næsten lige så fin med et fyrfadslys på bunden, synes jeg. Særligt hvis det står på badeværelset, hvor man alligevel blot kan se at der er en lille flamme dernede i glasset. Desuden har det den positive effekt, at hvis der er en smule (duftende) stearin tilbage på bunden af det gamle stearinlys, og du putter et fyrfadslys oveni, så varmes duftlyset op og udleder STADIG duft. WIN, siger jeg bare! Jeg har et to år gammelt duftlys (det der ses på billedet), og det dufter stadig virkelig dejligt!

    Generelt set er jeg ikke til parfumer eller dufte i mit hjem. Særligt efter der er et par fødder som løber rundt her, som er str. 21. Meeen på badeværelset er der altså noget spa- og luksus-agitigt over det. Desuden opholder min datter sig sjældent i længere tid ad gangen derude + min underbo (eller en anden i opgangen) har hang til røg, og det spreder sig ofte til netop vores badeværelse. Og SÅ hellere duften af duftlys, da 😜

    2) En anden mulighed med gamle duftlys er at plante planter i glasset, når lyset er sluppet op. Jeg synes det giver et stort løft til et badeværelse, hvis der er én eller anden form for grønt derude. Og i vores lille badeværelse er duftlys-størrelsen perfekt til at plante små planter i! Det matte glas i dette gamle duftlys gør, at det passer godt ind i mit hvide, enkelte badeværelse.

    Her har jeg plantet en hyacint – julen nærmer sig jo – og som duftlyset har hyacinten den bonuseffekt at den dufter dejligt!

    3) Herudover genbruger jeg nogle gange creme-æsker. Det kommer naturligvis an på materiale, størrelsen, formen osv., men denne enkelte (købt i Fakta – mener det var MiniRisk’s) ser faktisk ret fin og elegant ud, når etikette-klistermærkerne er pillet af. Lige som i køkkenet har jeg i stedet sat DYMO på. Det gør lige dét ekstra for, at det ikke ser ’tilfældigt’ ud, men at den faktisk har en funktion den æske dér 😜.

    Hvad synes I om det?

    Har I nogle ting I genbruger på badeværelset?


    I really love recycling. First of all its good for the environment and second of all its free. Bit that is not the only benifits: As shown above I have recycled two scented candles. One I used to plant a small flower in, the other one I put a new candle inside. By just placing a small candle on the bottom I still get to smell the nice scent from the leftovers of the original candle light. As a third recycled detail at my bathroom I’ve tanken an old jar (originally containing lotion), and put on a Dymo-sticker. This one says ‘HÅRDIMS’ which means ‘HAIRSTUFF’.

    I hope you like it.

    Have you got any recycled details at your bathroom?

  • COMING UP »

    Undskyld (jeg er her)?

    LÆS OGSÅ

    • Tirsdagens tip til at folde mælkekartonen..
    • Tip til opbevaring af din bærbare
    • DIY kalenderlys..

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    Sarah Bacher Lundtoft

    sarah.stay.strange

    Bor småt på Nørrebro med min familie. Har for det meste strikkepinde, en kuglepen eller en hammer i hænderne🔨 🏙
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede p Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede på, da jeg hørte om det første gang. Men nu har jeg efterprøvet det mange gang. Og det er ægte sandt og ægte zen. Siger det bare. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Et lille hjem i (evig?) proces 🍥 . . . #skandin Et lille hjem i (evig?) proces 🍥
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    En ny hjemmelavet uge-kalender er flyttet ind herh En ny hjemmelavet uge-kalender er flyttet ind herhjemme. Jeg har efterhånden lavet et par kalendre før, men dette er min første malede version. Og endnu en gang slog det mig, hvor fin en effekt det har at sætte et simpelt skema bag glas og ramme - og hvor tilfredsstillende det er at skrive på sit eget hjemmelavede kalender-whiteboard 💆🏻‍♀️En glasramme fungerer nemlig præcis som en whiteboard-tavle. Og det er ret zen at skrive på, skulle jeg hilse at sige. 

Plus: der er nu ikke noget som en håndmalet kalender, som kan hænge der og minde om, hvor meget jeg selv bestemmer over min tid - og hvad jeg fylder i den 🥣
.
.
.
#diykalender #diyhome #diyhomedecor #diyrainbow #sundayvibes #skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #myscandinavianhome #mynordicroom #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange på film. Men her er alligevel lidt glimt fra kamerarullen; vind, kram, kys, strik, stilstand, fremskridt, glimmer, lys og et behov for - på alle måder - at pakke mig selv blødt ind, krydret med akavede forsøg på at filme mig selv i offentligheden 🧸
    Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores køkkenrum. Og tænk sig, @karup_design var helt med på, at det da var en god idé at deres Beat Sofa Bed flyttede ind her, præcis som jeg har drømt om længe. 

For når man bor småt, som vi gør, har vi ét stor kriterier til, hvad vi lader flytte ind - det skal allerhelst rumme flere funktioner på én gang. Og så må det altså også gerne være pænt at kigge på. Her i køkkenet sidder vi tit og læser sammen eller alene, og det er også her vi relativt ofte har gæster sovende på sofaen. Så de tre funktioner skulle et møbel til køkkenet rumme. 

Og for mig, er Beat Sofa Bed virkelig fin og let i udtrykket - samtidig med, at den både kan være et mindre rum-i-rummet, når den er en lille lukket sofa, kan være en mere åben social daybed og ikke mindst være gæsteseng, når den er helt slået ud. Plus. Så er farven da bare spot on, hertil, hvad?!

Ad: betalt samarbejde, da sofaen er modtaget i gave fra @karup_design 
Farve: Wheat Beige. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Vi er hjemme igen efter en dejlig togturssommer + Vi er hjemme igen efter en dejlig togturssommer + en sensommerrejse. Men jeg er blevet ramt af et godstog af en komme-hjem-Klaus. En følelse af, at jeg allerede savner græsset mellem tæerne, den friske bjergduft og samtidig virkelig lige skal huske, hvordan det nu er vi klemmer os alle 4 ind i den lille lejlighed på 5. sal. Når jeg tænker mig om, er det nu nok en årligt tilbagevendende sag. Det der med at komme hjem, pakke ud og blive mindet om, hvor højt oppe vi bor, og hvor meget logistik der trods alt er i at klemme 4 mennesker(s sager og behov) ind på 2,5 værelser. Så vi har gjort, som vi ofte gør: vi har sorteret ud - for at få mere plads og luft til os selv. Igen. Heldigvis bliver processen lettere des større børnene er, synes jeg. Fordi de er meget bedre til (også) at se, at luften giver dem ro og albuerum, og at visse sager simpelthen er noget, de er vokset fra. Men for mig.. ja, så er jeg ikke helt sikker på, at det bliver letttere. Men det skal det nok. Når først vi lige er landet helt igen på 5. sal. 

(Jep, sidste foto af sorteringslisten.)
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2025 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in