• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    BILLIGE TRICKS, DIY, Tirsdagens tip · 4. februar, 2020

    Tirsdagens tip: En brødpose alle ejer

    Den største grund til, at jeg har haft mine samvittighedskvaler ved at skulle rejse er, at miljø, klima og ressourcebesparelser ligger mig virkelig meget på sinde og hjerte. Jeg er helt vild med at udnytte alle de ressourcer vi har herhjemme, ikke at købe mere end højst nødvendigt, og hvis nyt er nødvendigt; om muligt at lave det selv. Og måske det også er derfor, jeg har været så nervøs for at sige det højt? Fordi jeg simpelthen bare så gerne vil gøre mit bedste. I stort som småt. Tirsdagens tip handler således om en lille bæk, som jeg gør mit bedste for at efterleve; at spare på plastik, alt hvad jeg kan…

    Tirsdagens tip lyder således: Brug et hovedpudebetræk som brødpose

    En brødpose?

    Jo, kender du dét, når man får lagt nybagt brød for hurtigt i plastikposer? Det gør jeg – jeg er ikke så tålmodigt anlagt. Og jeg kan fortælle, at brødet danner kondens og i værste fald risikerer at blive dårlige alt for hurtige. Dér er stofposer svaret, for brødet holdes ‘lukket inde’, så det ikke tørrer ud samtidig med, at det kan ånde uden at kondensere.

    Men hvorfor netop et hovedpudebetræk?

    Den anden dag kunne jeg dog ikke finde den stofpose, jeg netop var begyndt at bruge til brød. Og pludselig slog det mig, at hovedpudebetræk lige så godt kan bruges; de er en passende størrelse, af en passende (tyk) bomuldskvalitet og de har endda bindestropper til at lukke posen med. OG de kan endda gøre sig ud for en brødkurv ved servering. Derudover er pudebetræk noget, som vi har et par stykker i overskud af her hjemme, og altså blot en udnyttelse af noget, vi allerede havde indenfor hjemmets vægge.

    Win? Rim’lig meget tirsdagstip-win, hvis du spørger mig.

    Må jeres tirsdag være god ved jer <3

    Kærligst S

  • COMING UP »

    Må man godt rejse med fly?

    LÆS OGSÅ

    • Selvvandende urtepotter til krydderurter
    • Tirsdagens tip til at rense lysestager
    • DIY: Vægophæng med tørrede blomster

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Bor småt på Nørrebro med min familie. Har for det meste strikkepinde, en kuglepen eller en hammer i hænderne🔨 🏙
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Min kamerarulle fortæller mig, at jeg blev lettere Min kamerarulle fortæller mig, at jeg blev lettere besat af udendørsmøblerne i Stockholm. Jeg mener bare; duplo-parasol, bladbænke og 🐚-legestativ? 🫰
    Et lille tip til festen, til sommerhuset uden opva Et lille tip til festen, til sommerhuset uden opvaskemaskine, til vinsmagningen, eller bare som pynt 🌼

#poscaoficial #staystrangediy #livetpåfemte
    Et lille drop slow morning på en mandag morgen. Si Et lille drop slow morning på en mandag morgen. Sidste år på denne tid var jeg ved at finde mine ben efter en voldsom stresssygemelding fra et andet arbejde end mit selvstændige arbejdsliv. Jeg er kommet mega langt på et år. Men er stadig i proces. Og nogle af de fysiske klokker vil nok altid bimle lidt hurtigere end før jeg blev syg. Men noget af det, jeg øver mig i at huske som selvstændig er, at jeg selv bestemmer tempoet. (Hvilket faktisk ikke er helt så nemt som det lyder, hvis man både er ok ambitiøs og kæmpe tidsoptimist 😂). Den anden dag læste mine børn historien om haren og skildpadden, hvor bogen konkluderede, at den der løber hurtigst ikke altid kommer først. Hvilket talte til mig. Jeg øver mig i ikke at arbejde hårdere / hurtigere, men smartere. Selvom min default stadig godt kan være at stå op og spurte. Så jeg øver mig i at tage en puster om morgen - en varm kaffe, tændte stearinlys og de vigtigste mål for dagen. Hvad gør du for at holde tempoet et godt sted for dig? 

(Ps. Her akkompagneret af mit yndlingsloppefund - 4 lysestager, mindst 16 funktioner. Sygt smart, jo!)
    Det er altansæson, og det her tip om kokosjord hol Det er altansæson, og det her tip om kokosjord holder stadig 🌱

#kokosjord #altanlivet #livetpåfemte
    .. og det her er kun de lavpraktiske grunde. Så er .. og det her er kun de lavpraktiske grunde. Så er der selvfølgelig også økonomien og det grønne og.. 
Og ja, jeg drømmer om en togferie igen til sommer 🚂

#togferie #togferiemedbørn
    En bunke blandede bolcher 🍬 - en garderobeløsning En bunke blandede bolcher 🍬
- en garderobeløsning som ikke er en løsning (endnu)
- min børnehave. 
- true story: mine børn sendt mig på café så de ku lege selv. Tog et foto af min arm som doku. 
- hjemmekontoret efter ferie 📝
- det springer ud!
- strikkekontorets farver 
- baggårdslåve
- pakkepost er stadig hårdt til 5. sal
- en bog og et gardinlys
- solskinsdage og udendørsmøbler jeg gerne vil bygge ☀️
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in