• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    HJEMLIG INSPIRATION, indretning · 12. oktober, 2018

    Store spejl på væggen dér

    Boligindretningen fylder ret meget her og der og alle vegne hos mig for tiden. Simpelthen fordi den gør det her ude i ‘den virkelige verden’. Som jeg skrev på instagram den anden dag, så øver jeg mig virkelig meget i at tage én ting på listen ad gangen. Men ej, hvor er det svært, når jeg bare vil det hele. Dette indlæg er eksempelvis skrevet mens resten af min familie er gået i seng, og jeg ikke kunne finde ro i netop listerne, de manglende sager og mine drømme om at få vores hjem gjort ‘færdigt’ snart. Det lyder måske overfladisk og detaljeorienteret i det store billede. Jeg har jo større og mere afgørende ting at bekymre mig om. Men måske det netop er derfor? Fordi jeg har så mange kære at bekymre mig om, at jeg stikker af i mit lille helle, og drømmer om virkelig (og endeligt) at gøre mit hjem til det hjem, jeg drømmer om. Vi har alligevel rusket op i alt med ombygning og vandskade. Alle bolde er i luften, og så kan de vel lige så godt lande sådan, som det er mest optimalt for os? Så ja. Én ting ad gangen..

    Én af de ting, som jeg dog har svært ved at få ‘krydset af min liste’ er et spejl til vores ‘nye’ soveværelse. I forrige uge var I virkelig gode til at hjælpe mig på vej i jagten på sengelamper. TUSIND TAK for dét. Et par blev faktisk klikket hjem i går! Derfor prøver jeg lykken igen, og ser, om I mon kan hjælpe mig med at finde det spejl, jeg eftersøger? 🙂

    Jeg har følgende drømme om det eftersøgte spejl:: Det må gerne være helfigurs – ca. 40cm. bredt og i omegnen af 1 meter højt. Derudover kan jeg godt lide en smal, enkel ramme (helst ikke i sort), afrundede hjørner (fordi alt er så firkantet lige pt. i rummet), og så skal det kunne hænges på væggen (fordi… kravlende børn). Derudover skal det ikke være aaalt for dyrt – for indretningsbudgettet er altså ved at løbe op, så ikke foooor voldsomt en pris… Er det for meget at forlange?

    Her er, hvad jeg har set mig lun på indtil videre:

    1. Dette fine spejl fra Ferm Living lever måske ikke i selve spejlets form op til mit håb om afrundede kanter, men den enkle ‘ramme’, som stikker udenfor, bløder spejlet op og gør, at det både virker lettere og mere afrundet.
    2. Okay, okay. Det her spejl er slet ikke i den billige ende, men jeg måtte lige tage det med. For jeg synes altså, at Moebe fortjener en applaus for på så fin vis at komme efter deres ramme-succes. Jeg er fan.
    3. Havde dette spejl været lidt større i dimensionerne, så havde jeg fluks vendt det på højkant, og hængt det op i mit hjem.
    4. Det enkle spejl fra Menu er vel nærmest perfekt i dimensionerne til vores soveværelse. Jeg kan virkelig godt lide det helt simple udtryk, den slanke form og ikke mindst den sarte ramme. Den eneste finger jeg har at sætte på dette spejl, er prisen..
    5. Som alternativ har jeg overvejet forskellige muligheder for at sætte flere spejle sammen, så det tilsammen kan danne et helfigursbillede. På den måde ville jeg også kunne ‘spare sammen’ til spejlet løbende, ved at købe ét af gangen. Disse menuspejle er ikke et dårligt bud.
    6. Spejlet her er et godt eksempel på, hvad jeg synes H&M Home kan: Spotte tendenser og gøre det tilgængeligt selv for SU-pengepunge. Desværre er dette spejl langt fra et helfigursspejl. Men hvis det var, var det hoppet i min indkøbskurv med det samme.

    Som det nok fremgår, har jeg altså endnu ikke fundet det ‘perfekte’ spejl, som lever op til mine drømme..

    Har I mon nogle gode idéer?

    Husk, at du er velkommen til at følge mig på Instagram eller Bloglovin’, hvis du har lyst.

  • COMING UP »

    Forberedt på en baby, men ikke et barn...

    LÆS OGSÅ

    • At indrette med et klaver
    • Spot on: eucalyptus – og de mange måder den kan pynte på!
    • Jul i spisekrogen

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Bor småt på Nørrebro med min familie. Har for det meste strikkepinde, en kuglepen eller en hammer i hænderne🔨 🏙
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Min kamerarulle fortæller mig, at jeg blev lettere Min kamerarulle fortæller mig, at jeg blev lettere besat af udendørsmøblerne i Stockholm. Jeg mener bare; duplo-parasol, bladbænke og 🐚-legestativ? 🫰
    Et lille tip til festen, til sommerhuset uden opva Et lille tip til festen, til sommerhuset uden opvaskemaskine, til vinsmagningen, eller bare som pynt 🌼

#poscaoficial #staystrangediy #livetpåfemte
    Et lille drop slow morning på en mandag morgen. Si Et lille drop slow morning på en mandag morgen. Sidste år på denne tid var jeg ved at finde mine ben efter en voldsom stresssygemelding fra et andet arbejde end mit selvstændige arbejdsliv. Jeg er kommet mega langt på et år. Men er stadig i proces. Og nogle af de fysiske klokker vil nok altid bimle lidt hurtigere end før jeg blev syg. Men noget af det, jeg øver mig i at huske som selvstændig er, at jeg selv bestemmer tempoet. (Hvilket faktisk ikke er helt så nemt som det lyder, hvis man både er ok ambitiøs og kæmpe tidsoptimist 😂). Den anden dag læste mine børn historien om haren og skildpadden, hvor bogen konkluderede, at den der løber hurtigst ikke altid kommer først. Hvilket talte til mig. Jeg øver mig i ikke at arbejde hårdere / hurtigere, men smartere. Selvom min default stadig godt kan være at stå op og spurte. Så jeg øver mig i at tage en puster om morgen - en varm kaffe, tændte stearinlys og de vigtigste mål for dagen. Hvad gør du for at holde tempoet et godt sted for dig? 

(Ps. Her akkompagneret af mit yndlingsloppefund - 4 lysestager, mindst 16 funktioner. Sygt smart, jo!)
    Det er altansæson, og det her tip om kokosjord hol Det er altansæson, og det her tip om kokosjord holder stadig 🌱

#kokosjord #altanlivet #livetpåfemte
    .. og det her er kun de lavpraktiske grunde. Så er .. og det her er kun de lavpraktiske grunde. Så er der selvfølgelig også økonomien og det grønne og.. 
Og ja, jeg drømmer om en togferie igen til sommer 🚂

#togferie #togferiemedbørn
    En bunke blandede bolcher 🍬 - en garderobeløsning En bunke blandede bolcher 🍬
- en garderobeløsning som ikke er en løsning (endnu)
- min børnehave. 
- true story: mine børn sendt mig på café så de ku lege selv. Tog et foto af min arm som doku. 
- hjemmekontoret efter ferie 📝
- det springer ud!
- strikkekontorets farver 
- baggårdslåve
- pakkepost er stadig hårdt til 5. sal
- en bog og et gardinlys
- solskinsdage og udendørsmøbler jeg gerne vil bygge ☀️
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in