• DIY
  • Minimalisme
  • TIPS
  • Om
  • Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    TORSDAGSTANKER · 3. oktober, 2019

    Sidste torsdag inden 30

    Jeg fylder 30 år om få dage. Mindre end en uge. Snart. Lige om larum.

    Jeg har lagt hovedet i blød; er der noget, jeg gerne vil nå, inden jeg fylder 30år?
    Jeg ville have brugt dagen på at tænke over det, men ved I hvad jeg gjorde i stedet? Jeg prioriterede at catche up på gift ved første blik med mit strikketøj mellem hænderne. Og at tage mig en lille middagslur. JEP. 30’ere. Jeg tror, at jeg er klar.

    Det eneste jeg kan komme i tanke om, er, at man efter sigende skulle ændre stofskifte, når man runder det.. runde hjørne. På den.. runde måde. Så jeg har viet de seneste dage til at indtage sukker og chokolade. Uden hæmninger. Hvilket har resulteret i, at jeg i skrivende stund sidder med en lidt for tør, lidt for sød eftersmag af småkager. Simpelthen fordi jeg blev ved med at spise de småkager jeg blev tilbudt til et forældremøde i børnehaven, selvom jeg egentlig ikke havde lyst. Voksenpoint på den voksne måde – much?

    Jeg har nået mere end jeg har turde håbe på. Men fordi så meget er sket og oplevet kan jeg også blive grebet af ‘hvor blev tiden af’-tanker. Tanker om, at det hele løber fra mig. Tanker om at have lyst til at hive i håndbremsen. Så i aften bliver jeg sent oppe og strækker tiden lidt. (Læs til kl. 22.30. Læs: jeg ér klar til 30’erne.) Men der er forskel på at strække tiden; at ville nyde, dvæle og hænge lidt længere lige, hvor jeg er, og så at ville spole tiden tilbage.

    For når alt kommer til alt, har jeg faktisk ikke lyst til at hoppe tilbage i tid. Og det var jeg også før. Jeg elskede at være 20. Men jeg ønskede mig også mange ting, som ikke var. Kæmpede med ting, som ikke længere er. Nu er jeg her. Snart 30. Jeg ønsker mig stadig ting, men færre ting. Færre væsentlige, grundlæggende ting. Nogle ting er stadig svære. For det er altså ikke easy peasy det dér voksenliv. Men det er ikke sværere end at være teenager. Det synes jeg faktisk ikke. Det var dejligt at være 20. Men det er endnu dejligere at fylde 30. Og sådan øver jeg mig i at se tingene; selvom gode tider passerer, så er det kun fordi, der er endnu bedre tider i sigte. Skal vi ikke aftale, at det er sådan? For så tror jeg faktisk, at jeg er nogenlunde og ret så klar.

    Mine (lidt for?) store øjne får jeg nok lov at beholde i 30’erne også. Mine øjenlåg bliver nok lidt tungere, og mine hår en anden farve. Måske. Men jeg sætter min lid til, at jeg i løbet af 30’erne igen formår at have rent tøj på. I mere end 30 sekunder.

  • COMING UP »

    Tirsdagens tip til at folde mælkekartonen..

    LÆS OGSÅ

    • Talemåder jeg holder af
    • Venskaber som i gamle dage
    • Den dér søvnløshed..

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    Sarah Bacher Lundtoft

    sarah.stay.strange

    Bor småt på Nørrebro med min familie. Har for det meste strikkepinde, en kuglepen eller en hammer i hænderne🔨 🏙
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede p Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede på, da jeg hørte om det første gang. Men nu har jeg efterprøvet det mange gang. Og det er ægte sandt og ægte zen. Siger det bare. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Et lille hjem i (evig?) proces 🍥 . . . #skandin Et lille hjem i (evig?) proces 🍥
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    En ny hjemmelavet uge-kalender er flyttet ind herh En ny hjemmelavet uge-kalender er flyttet ind herhjemme. Jeg har efterhånden lavet et par kalendre før, men dette er min første malede version. Og endnu en gang slog det mig, hvor fin en effekt det har at sætte et simpelt skema bag glas og ramme - og hvor tilfredsstillende det er at skrive på sit eget hjemmelavede kalender-whiteboard 💆🏻‍♀️En glasramme fungerer nemlig præcis som en whiteboard-tavle. Og det er ret zen at skrive på, skulle jeg hilse at sige. 

Plus: der er nu ikke noget som en håndmalet kalender, som kan hænge der og minde om, hvor meget jeg selv bestemmer over min tid - og hvad jeg fylder i den 🥣
.
.
.
#diykalender #diyhome #diyhomedecor #diyrainbow #sundayvibes #skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #myscandinavianhome #mynordicroom #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange på film. Men her er alligevel lidt glimt fra kamerarullen; vind, kram, kys, strik, stilstand, fremskridt, glimmer, lys og et behov for - på alle måder - at pakke mig selv blødt ind, krydret med akavede forsøg på at filme mig selv i offentligheden 🧸
    Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores køkkenrum. Og tænk sig, @karup_design var helt med på, at det da var en god idé at deres Beat Sofa Bed flyttede ind her, præcis som jeg har drømt om længe. 

For når man bor småt, som vi gør, har vi ét stor kriterier til, hvad vi lader flytte ind - det skal allerhelst rumme flere funktioner på én gang. Og så må det altså også gerne være pænt at kigge på. Her i køkkenet sidder vi tit og læser sammen eller alene, og det er også her vi relativt ofte har gæster sovende på sofaen. Så de tre funktioner skulle et møbel til køkkenet rumme. 

Og for mig, er Beat Sofa Bed virkelig fin og let i udtrykket - samtidig med, at den både kan være et mindre rum-i-rummet, når den er en lille lukket sofa, kan være en mere åben social daybed og ikke mindst være gæsteseng, når den er helt slået ud. Plus. Så er farven da bare spot on, hertil, hvad?!

Ad: betalt samarbejde, da sofaen er modtaget i gave fra @karup_design 
Farve: Wheat Beige. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Vi er hjemme igen efter en dejlig togturssommer + Vi er hjemme igen efter en dejlig togturssommer + en sensommerrejse. Men jeg er blevet ramt af et godstog af en komme-hjem-Klaus. En følelse af, at jeg allerede savner græsset mellem tæerne, den friske bjergduft og samtidig virkelig lige skal huske, hvordan det nu er vi klemmer os alle 4 ind i den lille lejlighed på 5. sal. Når jeg tænker mig om, er det nu nok en årligt tilbagevendende sag. Det der med at komme hjem, pakke ud og blive mindet om, hvor højt oppe vi bor, og hvor meget logistik der trods alt er i at klemme 4 mennesker(s sager og behov) ind på 2,5 værelser. Så vi har gjort, som vi ofte gør: vi har sorteret ud - for at få mere plads og luft til os selv. Igen. Heldigvis bliver processen lettere des større børnene er, synes jeg. Fordi de er meget bedre til (også) at se, at luften giver dem ro og albuerum, og at visse sager simpelthen er noget, de er vokset fra. Men for mig.. ja, så er jeg ikke helt sikker på, at det bliver letttere. Men det skal det nok. Når først vi lige er landet helt igen på 5. sal. 

(Jep, sidste foto af sorteringslisten.)
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2025 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in