• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    BILLIGE TRICKS, DIY, indretning, Minimalisme · 28. august, 2017

    DIY: Hvordan man kan spare plads på vasketøj

    Indlægget indeholder en DIY-guide til vasketøjsposer (til ophæng på dør).

    Når man bor i en lille lejlighed, synes jeg ofte det der kan rode aller mest er vasketøj! Og selv hvis man har vasketøjskurv(e) (og bruger dem) FYLDER den slags! Til dét pladsproblem herhjemme synes jeg faktisk at jeg har fundet en ret fin og ikke mindst mega pladsbesparende løsning.

    Men jeg vil ikke tage al æren – oprindelig blev jeg inspireret af denne etsy-sælger, og hendes vasketøjsopbevaring, som jeg altså faldt over på pinterest:


    Igen tænkte jeg, at gode råd ofte er dyre(re end jeg har lyst til at spendere), og at jeg måske selv kunne lave en lignende løsning.

    I forhold til etsy-udgaven, synes jeg det umiddelbart virkede lidt besværligt at få tøjet ud af posen igen. Derfor lavede jeg løsningen med den anden åbning, som det ses på billedet nedenfor. Jeg har yderligere lavet to, som altså hænger over hinanden på bagsiden af vores soveværelsesdør. På den måde kan jeg med det samme sortere i koge- og 30-graders-vask. Og så er det bare at fylde posens indhold i vaskemaskinen. SÅ er det altså både plads- og tidsbesparende!

    Det eneste jeg har brugt er:

    • et stykke lærred i passende størrelse (og ønsket farve)
    • sytråd (som nogenlunde matcher) i…
    • symaskinen

    Det jeg gjorde var:

    1) Jeg klippede først et ét stort stykke stof som svarede til at jeg kunne folde det dobbelt i den ønskede størrelse + have et overlap som ca. svarede til 1/3 af posens længde. (min er 70cm bred og 90cm lang med 30cm. ‘overlap’ til lukning); dvs. stykket af stof målte 70cm x 210cm (begge mål eksklusiv sy-margen).

    2) bukkede jeg begge de korte ender om, så jeg lige fik syet en pæn kant.

    3) Så klippede jeg to tynde stykker stof til stropperne(de var ca. 5cm. brede – længden afhænger af, hvor du vil have dem til at hænge fast); folde dem tre gange ind mod sig selv, så ingen klippekant kan ses, og jeg syede derefter to gange ned i midten, så det holder!

    4) Hernæst kom selve samlearbejdet, og det letteste var faktisk at lægge det HELT som jeg ønskede det: Folde posen som du kan se på billedet + placere begge den ene strops ender i det øverste hjørne (sørg for at den ikke snor sig), og VEND hele posen på vrangen herfra. Sy (altså) først den ene side – tjek, om du har vendt alt korrekt – og gør hernæst præcis det samme med den anden side.

    Dit vasketøj kan nu gemmes væk bag en dør – helt uden at tage gulvplads.

    Voila

  • COMING UP »

    Om at være tidsoptimist

    LÆS OGSÅ

    • Om at sige farvel til ting…
    • Mine bud på hjemmelavede værtindegaver
    • En nedskalering af de store..

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Strikker et hjemmelavet (arbejds)liv
    og et lille hjem sammen..
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Jeg tog måske Tetris-metaforen lidt langt, men alt Jeg tog måske Tetris-metaforen lidt langt, men altså.. jeg spillede ustyrligt meget Tetris på min lommeregner i gymnasiet 🫰

#småhjem #livetpåfemte #compactliving #opbevaring
    Pointen kommer til sidst. Lover 🤚* *kig efter et Pointen kommer til sidst. Lover 🤚* 
*kig efter et stk fjollet vink

Men ærligt, jeg kan ikke stoppe med at skrive eller tale om indretning. Det her var det korteste jeg formåede. Men dén her vinkel på indretning løsner mig og de praktiske irritationer op hver gang - også når jeg har allermest sommerklaus ⛱️

Og det gør også, at jeg går til de praktisk (lets be honest) nogle gange lidt besværlige og tidskrævende projekter med et andet overskud. For jeg er ved at give form ikke bare til et hjem. Men til vores liv. Og wauw, der følger en ekstra tank energi med den tanke. I hvert fald for mig. 

Har du par ‘indretningsbriller’, du vender tilbage til igen og igen?

#småhjem #compactliving #livetpåfemte #thescandinavianhome indretningstips
    Vores familie troede ikke på os, da vi sagde, at v Vores familie troede ikke på os, da vi sagde, at vi ville sove på gulvet. Men vi mente det. Og vi mener det stadig. 

For den store (ikke så store 140-seng) føltes som spild af kostbar plads i vores 2-værelses lejlighed. Sengen stod som ét stort stempel af rummet - her er en seng, her er et soveværelse. Og det er jo fint, hvis et rum er et soveværelse. Men vi ville gerne bruge rummet som soveværelse om natten og stue om dagen. Så. Nu sover vi på gulvet. Og om dagen hænger vi madrassen på væggen. (Og ruller vores topmadras under vores store sofa, hvor den ikke kan ses. På den måde skal vi ikke rede sengen op hver aften.)

Det føles som om vi både har fået vores stue og vores soveværelse tilbage. Det er så fedt! Og så er jeg ret vild med dagligt at blive mindet om, at der ikke er nogle møbler man ‘skal’ have i sit hjem. Det bestemmer man heldigvis selv. Den slags autonomi kan jeg godt lide. 

Men jeg fornemmer, at det ikke er for alle 😅
Ville du kunne sove på gulvet? 

(Reklame, da jeg modtog Hooked (en væghængt sovesofa-seng) i gave sidste år på egen forespørgsel. Tak for den, @karup_design) 

#småhjem #soveværelse #compactliving #livetpåfemte
    .. og på en måde er det en slående timing med, at .. og på en måde er det en slående timing med, at jeg sådan har lyst til at dele mere af både op og ned fra det lille hjem 🙃

#småhjem #livetpåfemte
    Farver på det sidste 🎨 Farver på det sidste 🎨
    1) sku spørge fra en ven 2) det her er et ærligt f 1) sku spørge fra en ven
2) det her er et ærligt forsøg på at lade være 
Kys
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in