• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    fredagsfif · 7. april, 2018

    Fredagsfif på en lørdag. Ja, det sejler.

    Glædelig weekend, jo!

    Ja, vi er godt i gang. Rigtig godt. (Men sig ikke, at den snart er slut(!))

    Jeg har simpelthen følt mig nærmest helt jetlag’ed hele ugen. Helt forvirret over, at det var mandag på en tirsdag. Eller tirsdag på en mandag? Haha. Onsdag fangede jeg mig selv i at lægge vilde planer for resten af ugen. I den tro at der var mindst tre dage foran mig til at nå alle de opgaver. Det betyder også, at fredagsfif’ene (som i sidste uge kom på en onsdag) i denne uge lander på en lørdag. For hvis det var mandag i tirsdags, så er det vel fredag i dag?

    Var dette indlæg blevet udgivet i går, ville jeg helt klart have sagt, at X-factor finalen var et must for mig i weekenden. (Jeg var i øvrigt så baldret i går, at jeg faldt i søvn da der kom TV-avis-afbrydelse midt i X-factor. Ja, jeg ved det. Shame on me!)

    Så vi kan lige så godt kaste os ud i det før weekenden er helt ovre.. Denne uges fif til, hvad weekenden kan indeholde. Og forhåbentlig kommer til at gøre for mig:

    • Koldskål(!)
      Det er forår. Og vejrudsigten siger godt vejr. Faktisk op mod 20grader. Dét betyder starten på koldskålssæsonen. Punktum.
    • Se nogen dyrke sport
      Ha. Det lyder dovent på skrift. Men jeg kender op til flere familiemedlemmer som i denne weekend skal optræde eller spille med deres sport. Derfor skal jeg mindst ud at se én kamp i denne weekend. (Note: Og det blev en fodboldkamp.)
    • Eller måske selv løbe en tur i det her vejr?
      Der er ikke noget som forår der giver mig lyst til at finde løbeskoene frem. Dem som altså har været pakket væk siden.. Jeg ved snart ikke, hvornår de var fundet frem?
    • Lave mig en islatte.
      Eftersom det allerede er lørdag, kan jeg afsløre, at jeg har formået at lave to ret så gode til mig selv allerede. Og jeg spår at søndagen bringer mindst én mere med sig. Måske jeg skulle lægge min ‘formel’ op en dag?
    • Se nogle venner i solen.
      Ud over motion kalder solen altså også på spontane så vel som planlagte venneaftaler i solens skær. Det er så meget lettere nu bare at ‘mødes nede på hjørnet’. På et tæppe eller en legeplads eller til en gåtur. Vi har lidt af begge dele i kikkerten. Og jeg glæder mig!

    Rigtig god weekend – må jeres søndag føles lang og solrig 🙂

  • COMING UP »

    Når jeg peger, peger mindst tre fingre mod mig selv.

    LÆS OGSÅ

    • Store Hvededags-fif
    • Mandag, tirsdag, fredag…
    • Fredagsfif med sol på næsen

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Bor småt på Nørrebro med min familie. Har for det meste strikkepinde, en kuglepen eller en hammer i hænderne🔨 🏙
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Min kamerarulle fortæller mig, at jeg blev lettere Min kamerarulle fortæller mig, at jeg blev lettere besat af udendørsmøblerne i Stockholm. Jeg mener bare; duplo-parasol, bladbænke og 🐚-legestativ? 🫰
    Et lille tip til festen, til sommerhuset uden opva Et lille tip til festen, til sommerhuset uden opvaskemaskine, til vinsmagningen, eller bare som pynt 🌼

#poscaoficial #staystrangediy #livetpåfemte
    Et lille drop slow morning på en mandag morgen. Si Et lille drop slow morning på en mandag morgen. Sidste år på denne tid var jeg ved at finde mine ben efter en voldsom stresssygemelding fra et andet arbejde end mit selvstændige arbejdsliv. Jeg er kommet mega langt på et år. Men er stadig i proces. Og nogle af de fysiske klokker vil nok altid bimle lidt hurtigere end før jeg blev syg. Men noget af det, jeg øver mig i at huske som selvstændig er, at jeg selv bestemmer tempoet. (Hvilket faktisk ikke er helt så nemt som det lyder, hvis man både er ok ambitiøs og kæmpe tidsoptimist 😂). Den anden dag læste mine børn historien om haren og skildpadden, hvor bogen konkluderede, at den der løber hurtigst ikke altid kommer først. Hvilket talte til mig. Jeg øver mig i ikke at arbejde hårdere / hurtigere, men smartere. Selvom min default stadig godt kan være at stå op og spurte. Så jeg øver mig i at tage en puster om morgen - en varm kaffe, tændte stearinlys og de vigtigste mål for dagen. Hvad gør du for at holde tempoet et godt sted for dig? 

(Ps. Her akkompagneret af mit yndlingsloppefund - 4 lysestager, mindst 16 funktioner. Sygt smart, jo!)
    Det er altansæson, og det her tip om kokosjord hol Det er altansæson, og det her tip om kokosjord holder stadig 🌱

#kokosjord #altanlivet #livetpåfemte
    .. og det her er kun de lavpraktiske grunde. Så er .. og det her er kun de lavpraktiske grunde. Så er der selvfølgelig også økonomien og det grønne og.. 
Og ja, jeg drømmer om en togferie igen til sommer 🚂

#togferie #togferiemedbørn
    En bunke blandede bolcher 🍬 - en garderobeløsning En bunke blandede bolcher 🍬
- en garderobeløsning som ikke er en løsning (endnu)
- min børnehave. 
- true story: mine børn sendt mig på café så de ku lege selv. Tog et foto af min arm som doku. 
- hjemmekontoret efter ferie 📝
- det springer ud!
- strikkekontorets farver 
- baggårdslåve
- pakkepost er stadig hårdt til 5. sal
- en bog og et gardinlys
- solskinsdage og udendørsmøbler jeg gerne vil bygge ☀️
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in