• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    Arbejdsliv / selvstændig · 23. oktober, 2026

    Kan man leve af at være strikdesigner?

    .. er nok det spørgsmål, jeg oftest er blevet stillet lige efter, at jeg i en smalltalk har forklaret, at jeg designer strik. 

    Og helt ærligt, så famler jeg altid efter ordene, når jeg bliver stillet det spørgsmål.

    For: 

    1) hvem er ‘man’?

    2) skal vi i vores smalltalk virkelig tale om min løn? 

    Det føles på en gang intimiderende og befriende.

    (Nogle dage mere det ene end det andet, det kommer an på dagsformen hos mig selv.. og shopify-dagen, lets be honest.)

    Well, des flere gange jeg bliver spurgt, des mere ærligt svarer jeg.

    Og nu er jeg altså blevet spurgt tilpas mange gange til, at jeg også (efter langt tilløb) tør dele mit svar her.

    For jeg er en sucker for ærlige svar, ærligt indhold, og gennemsigtighed.


    Så her er mit ærlige svar:

    – Først og fremmest ved jeg ikke, om ‘man’ kan leve af at designe strik.
    Nogle (få) lever fint / godt af det.. tror jeg? Andre (ved jeg) kæmper for at tjene hver eneste krone. Jeg selv svinger totalt mellem at tænke ‘fuck, er der til min løn om en måned?’ og ‘shit, stikker det af nu?’

    – Den usikkerhed er jeg blevet bedre til at leve med. Med længder. Så når folk netop spørger “lever du af det?”, klinger oftest et ekkosvar af ..” ja, og med det..” for mit indre øre. 

    – Jeg selv har brugt formuleringen ‘det er det, jeg laver’ mere end ‘jeg lever af det’, men begge formuleringer har jeg brugt on and off afhængig af, hvor meget tid jeg har lagt i det – og altså, hvor stor en andel af mit arbejdsliv strikdesign og nakedknit har udgjort. 

    – I perioder har jeg brugt al min arbejdstid på det, og trukket 0 kr ud i løn. 

    – For det ér et fuldtidsarbejde, og i perioder – hvis du spørger mine nærmeste – mere end et fuldtidsarbejde.

    Og her får jeg lyst til at indskyde et lille særskilt afsnit om, hvad jeg som strikdesigner laver:
    Forud for at designe strik på mine strikkepinde i sofaen (som nok er det de fleste ser for sig), ligger materialevalg, skitser, konstruktion, udregninger, nørden af teknikker, prototype, beregninger, test af det strikkede materiale (ved brug og vask). Og SÅ kommer al strikkearbejdet – som nogle (og de fleste gange) skal justeres til og gøres om og om igen, så det rent faktisk bliver som jeg gerne vil have det. Efter designet (for første gang) er kommet af pindene, formulerer jeg opskriften, tager fotos, graduerer konstruktionen, kalder teststrikkere og opstrikkere ind, som efterprøver opskriften, så jeg sikrer mig, at den passer til alle størrelser, at alt er formuleret og virker som det skal. Herefter kommer feedbacken, justeringerne, oversættelserne, prissætningen, layoutet, photoshoots og til sidst.. lanceringen, og al den promovering der følger med det.


    Hvorefter jeg krydser fingre for, at folk 1) har lyst til at købe opskriften 2) passer på mit arbejde, som har taget månedsvis, og ikke sender det videre til andre. Og så taler jeg her altså kun om de arbejdsgange, der følger med designprocessen. Der er naturligvis også alle opgaverne, som følger med enhver selvstændig virksomhed (som kundeservice, webshop, mails, some, moms, nyhedsbreve, årshjul, visioner, udvikling af virksomheden, samarbejdspartnere og drift i øvrigt). 

    – Det sidste halvandet år (snart to) er dét, jeg har lavet i min arbejdstid.

    – Omsætningen (som nok oftest er den folk egentlig spørger til) har i samme periode ligget mellem 12.000 – 60.000 kr. om måneden. Men enhver selvstændig ved, at det beløb er før moms er betalt, og også før udgifter og investeringer (i egne bøger, husleje og garn fx) er gjort. 

    – Om en måned fejrer jeg et jubilæum – de første 12 måneder i streg (nogensinde) – med udbetalt løn til mig selv. Min løn har i det foregående år svinget mellem 7.000-27.000 kr. om måneden. Før skat. Uden pension. 

    – At leve af at designe strik er altså en hardcore prioritering af et arbejdsliv, som svinger økonomisk, men som gør mig glad, giver mig mening og værdi.

    – så ja, jeg lever af at designe strik. Og jeg er samtidig meget bevidst om, at det her arbejdsliv kun kan løbe rundt, fordi vi er to om indkomsten herhjemme, og at min mands lærerløn er den stabile. 

    Så to sum it up: 


    – Lever jeg af det? Ja!

    – Ville jeg gerne tjene flere penge? Ja!

    – Føler jeg mig heldig over hver eneste ordre? Hver dag!

    // Sarah 

  • COMING UP »

    Et hjem i (evig) proces

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    @nakedknit
    designer, skriver og gør-det-selv 🤸🏻

    Jeg er ikke blåøjet i forhold til at bo småt. Og d Jeg er ikke blåøjet i forhold til at bo småt. Og der er klart ting jeg savner - og hele tiden har savnet ved at bo som vi bor. Men her er mine ultimative top fem over ting, som jeg ELSKER ved at bo småt: 

- det går så fabelagtigt hurtigt at gøre rent. Jep. Den måtte komme først. For shoot, jeg ved det er et privilegium i forhold til at bo større (og måske endda med have). Og jeg tør næsten ikke sige det, men jeg gør det alligvel; Det er liiige før vi kan støvsuge, vaske gulv og ordne badeværelset på 1 time 🫣

- jeg har sagt det før, og jeg siger det gerne igen: jeg ELSKER, at vi konstant tvinges til at forholde os til og prioritere i vores ting. Jo, det er svært, og en evig proces. Men forholdet til tingene, vi har herhjemme -  som resultat af den præmis - elsker jeg: vi har ikke noget, vi ikke aktivt har valgt at have her. 

- jeg elsker, at jeg skal tænke kreativt i forhold til indretning. Jo, jeg ku da godt drømme om en ‘almindelig seng’ en gang imellem, men jeg elsker endnu højere det faktum, at vi faktisk kan trylle en sofastue og et køkken-alrum frem i vores 2,5 værelses-lejlighed i dagstimerne. 

- jeg elsker, at vi viser vores børn, at man kan få meget til at fungere med lidt 🪄

- jeg elsker de muligheder, vores hjem giver og har givet os. Uden et lille (billigt!) hjem, havde jeg ikke turde gå selvstændig (af flere omgange), vi havde ikke kunne holde vores yngste hjemme til han var 2, vi havde ikke kunne rejse, som vi har gjort, og vi havde ikke kunne høvle så meget af vores lån på et svingende indtægtsgrundlag. Vi havde med andre ord ikke kunne leve det liv, vi har gjort - og stadig gør - uden at bo småt ❤️‍🔥

For en god ordens skyld skriver jeg her: Betalt partnerskab, da sengen / sovesofaen hooked oprindeligt er modtaget som gave fra @karup_design

#compactliving #livetpåfemte #indretningsinspiration #småhjem
    Der er mange ting, jeg elsker ved at bo småt, men Der er mange ting, jeg elsker ved at bo småt, men et lille badeværelse ikke én af dem. Så i weekenden hev jeg et par spejle hjem fra lopperen ved sommerhuset, og nu spejler jeg mig til et større badeværelse 🤓

#småhjem #indretningsinspiration #indretningpåbudget #compactliving #livetpåfemte
    Okay, måske sagde jeg ikke hele sandheden i går. J Okay, måske sagde jeg ikke hele sandheden i går. Jeg vil lige så gerne øve mig i at trykke ‘post’ de næste 40 dage, som jeg gerne vil øve mig i at bruge mine hænder mere. Så i dag kombinerede jeg de to, og bøjede en bøjle til en point of view-telefon-holder. Ved seriøst ikke, hvorfor jeg ikke har prøvet det før nu.
    Jeg ved ikke om, det er mest angsprovokerende at f Jeg ved ikke om, det er mest angsprovokerende at filme den her video eller at sige mit personlige løfte højt. Men alder forpligter. Og det gør det også at være sin egen chef. Så: 

Hej til 40 dages slag for mere kreativitet i mit liv 🤝
    Efterårsferie over and out 🌬️ Efterårsferie over and out 🌬️
    Hvert år tænker jeg ‘er det virkelig en god idé?’ Hvert år tænker jeg ‘er det virkelig en god idé?’ Men hvert år ender vi alligevel med at invitere hele vores familie op på 5. sal i vores (relativt) lille lejlighed. Fordi det betyder noget for mig. Og fordi jeg derfor insisterer på, at der er plads. Også selvom der kommer flere og flere børn 😅

Sidste år tænkte jeg ellers ‘det var så sidste gang’. 
Den tanke slog mig kort efter, vi satte alle folk (22? mennesker) ned, bød velkommen, skænkede maden op, tog vores egen mad, og opdagede at der ikke var plads til en eneste mere. Og vi var stadig 2 der stod op. Det endte med, at Jakob og jeg stod op indtil de første børn var løbet fra bordet..

Så.. i år skulle noget gøres anderledes, hvis der skulle være plads. Og jeg prøvede at skrive mentale noter til, hvad der virker (eller ikke virker) - efter min mening. 

De kommer her: 

- tæl gæsterne på forhånd. Og tæl dem mange gange. 1 fra eller til gør en stor forskel, så vær lige sikker 🥸

- del gæsterne op i børn/voksne, når du tæller. 

- placer dem efter mobilitet - de gamle får ryglæn- og armlæn-stolene, de unge eller sporty (den går ud til dig, svigermor), kan godt kravle ind på slagbænken, mens børnene i år sad på.. gulvet. 

- tænk i de møbler du har. 
Et år sad vi på kommoderne i stedet for bænke. I år lagde vi en dug over vores trækasse af et sofabord, så børnene kunne spise ved det - og sidde på gulvet omkring det. 

- er der mange børn, så giv børnene deres eget rum. I år gav vi dem faktisk to; vores sofarum/soveværelse - hvor de spiste, og børnenes værelse, hvor de legede med al legetøjet. Ikke fordi de ikke må være sammen med de voksne, men fordi mange børn jeg kender får hurtigere klaus 😅

- legetøj og pynt (så vidt muligt) ét sted. 
Både fordi; larm, og også fordi ingen gamle skal falde i pynt eller balloner på min vagt.

- Brug altan/loftsrum som køleskab / opbevaring af drikkevarer.

- tag en lufter. 
I min familie har vi altid gået en tur til familiefester. Og det har jeg holdt fast i, selvom der er lidt langt ned fra 5. sal, og det virkelig tager sin tid at får 20 mennesker ud af døren. Men. Lidt luft og et bes�
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • Arbejdsliv / selvstændig
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in