• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    BILLIGE TRICKS, DIY · 19. august, 2019

    DIY: Vatrondeller (af håndklæde)

    Dette indlæg har jeg sådan glædet mig til at udgive. For ej, hvor det dog bare fylder mere og mere hos mig at leve på en måde, hvor jeg udnytter dét jeg har lige ved hånden frem for at indkøbe nyt.. Hvis jeg skal være helt ærlig, så startede jeg dog med at undre mig lidt over dét der med genanvendelige vatrondeller, første gang jeg stødte på det. For kan det ikke tage lidt overhånd dét med at skulle skære ned og tænke klimavenligt hele tiden? Des mere jeg tænker over det, des mere er svaret på dét spørgsmål “NEJ” for mig. For det giver mig et kick at sætte ind, hvor jeg kan. Jeg nyder helt ærligt at gentænke det dér med at være en forbruger i et forbrugssamfund. Og selvom en vatrondel er en lille ting, så giver det mig en følelse af at tage sagen i egen hånd, og faktisk gøre noget (fordi mange bække små..). Og også fordi; hvis ikke det tæller, hvad tæller så? Hvis ikke jeg gør noget, hvem gør så? Og fordi; hvis jeg kan lave noget selv, hvorfor så ikke?

    Derfor kommer her en DIY-guide til vatrondeller:

    Remedier:

    • Et håndklæde
    • En kop (eller andet rundt, som kan fungere som skabelon til rondellernes omkreds)
    • En kuglepen
    • En saks
    • En symaskine (som er trådet)

    Sådan gjorde jeg:

    1. Først glattede jeg håndklædet ud, satte en et glas ovenpå, og tegnede langs glassets kant, sådan at en lille rund cirkel blev afmærket på håndklædet.
      TIP: Faktisk valgte jeg at tegne efter det opbevaringsglas, som jeg normalt opbevarer vatrondeller i. På den måde passer rondellerne som hånd i handske ned i dét opbevaringsglas, jeg vil opbevare dem i til daglig.
    2. På denne måde afmærkede jeg runde cirkler over hele det lille håndklæde.
      Forsøg gerne at klemme så mange ind mellem hinanden som muligt. Jeg mener bare; man skal jo have et par stykker, for at det giver mening med de vaskbare små venner.
    3. Derefter klippes vatrondellerne ud.
      Klip gerne lige på indersiden af den tegnede streg i tilfælde af, at stregen ikke går af i vask.
    4. Sidst men ikke mindst er det simpelthen ‘bare’ at sy med dobbelt zigzag-sting langs kanten af de små rondeller.
      (Se ikonet på symaskinen ovenfor.) Jeg forsøgte mig lidt frem med typen af sting, og jeg fandt altså den dobbelte zigzag bedst. Dette sting holder nemlig rigtig godt på håndklædestoffet, så det slet ikke fnulrer.
    5. Klip afslutningsvis trådenderne af.
      Og vask eventuelt vatrondellerne (i en skånepose, så de er lette at finde igen) før brug.
      Hvis du synes, at de ‘bølger’ lidt for meget i kanten, kan du eventuelt lade dem tørre i pres. På den måde glattes de så meget ud som muligt. Personligt synes jeg dog at det er lidt hyggeligt, at de bølger sådan..
      Jeg har i øvrigt tænkt mig at vaske dem på samme måde og ved 60 grader fremover 🙂

    Angående håndklædevalg er en smagssag, hvilken type man vælger.. Jeg forestiller mig, at nogle gerne vil bruge vatrondellerne som en slags renseklud, og til dem vil det være oplagt at vælge et lidt grovere håndklædestof. Hvis man derimod ønsker dem blide og bløde mod huden, er et blødt (lidt tykkere) håndklæde nok bedre. Jeg prøvede mig lidt frem blandt den stak af resthåndklæder, jeg havde tilbage fra at sy vaskeklude og hagesmække. Jeg vil anbefale dig at gøre det samme; prøv og mærk dig frem til, hvad det føles bedst mod din hud, gerne inden du klipper i håndklædet. Du skal trods alt (forhåbentlig) leve med vatrondellerne lang tid.

    I virkeligheden er det lidt skørt at kalde det vatrondeller, når nu de slet ikke er lavet af vat. Ved I, om der findes et alternativt kaldenavn? Eller har I et forslag?

    Kærligst Sarah

    Husk at du er velkommen til at følge mig på Instagram eller Bloglovin’, hvis du har lyst til den slags.

  • COMING UP »

    2 år (!), næsten glemt, men slet ikke glemt.

    LÆS OGSÅ

    • DIY: Det letteste pandebånd (vol. 2 – nu med knude)
    • Idé til indpakning af adventsgaver
    • DIY til efteråret(s ferie) med børn

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Bor småt på Nørrebro med min familie. Har for det meste strikkepinde, en kuglepen eller en hammer i hænderne🔨 🏙
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Jeg har hængt en adventskrans op. Eller måske nærm Jeg har hængt en adventskrans op. Eller måske nærmere en adventskurv. 

Faktisk er det den samme flettede kurv og den samme skrue i loftet som de sidste mange år. Kransen bor om sommeren i sommerhuset og om vinteren er den på besøg hos os. Som en slags flyvende adventskrans og påmindelse om, at lyset kommer igen. Og om lidt vender det. 
.
.
.
#glædeligjul #diyjulepynt #diyjul #livetpåfemte #diyadventskranz
    Et juletræ er flyttet ind. Eller rettere: Et ceder Et juletræ er flyttet ind. Eller rettere: Et cedertræ. 
Jeg så det i Rema. Synes det så sødt ud. Købte det og tænkte, jeg ville være i lidt god tid med julen i år. Men det er som om jeg nøler. Måske fordi jeg bare lige skal have skrevet den der bog færdig før, jeg tør give mig hen til julen. Men i dag flyttede det officielt ind. Træet. Midt i korrekturlæsningen. Og der er stadig længe til jul. Skal vi ikke sige det? 
.
.
.
#diyplanter #diyplants #urbanjunglebloggers #plantreels #vindueskarm #growsomethinggreen 
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #myscandinavianhome #mynordicroom #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede p Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede på, da jeg hørte om det første gang. Men nu har jeg efterprøvet det mange gang. Og det er ægte sandt og ægte zen. Siger det bare. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Et lille hjem i (evig?) proces 🍥 . . . #skandinavi Et lille hjem i (evig?) proces 🍥
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange på Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange på film. Men her er alligevel lidt glimt fra kamerarullen; vind, kram, kys, strik, stilstand, fremskridt, glimmer, lys og et behov for - på alle måder - at pakke mig selv blødt ind, krydret med akavede forsøg på at filme mig selv i offentligheden 🧸
    Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores k Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores køkkenrum. Og tænk sig, @karup_design var helt med på, at det da var en god idé at deres Beat Sofa Bed flyttede ind her, præcis som jeg har drømt om længe. 

For når man bor småt, som vi gør, har vi ét stor kriterier til, hvad vi lader flytte ind - det skal allerhelst rumme flere funktioner på én gang. Og så må det altså også gerne være pænt at kigge på. Her i køkkenet sidder vi tit og læser sammen eller alene, og det er også her vi relativt ofte har gæster sovende på sofaen. Så de tre funktioner skulle et møbel til køkkenet rumme. 

Og for mig, er Beat Sofa Bed virkelig fin og let i udtrykket - samtidig med, at den både kan være et mindre rum-i-rummet, når den er en lille lukket sofa, kan være en mere åben social daybed og ikke mindst være gæsteseng, når den er helt slået ud. Plus. Så er farven da bare spot on, hertil, hvad?!

Ad: betalt samarbejde, da sofaen er modtaget i gave fra @karup_design 
Farve: Wheat Beige. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in