• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    DIY, GRØNT HJEM, indretning · 1. juli, 2019

    DIY: tørrede blomster som buket

    Omend det måske det er mere oplagt med friske blomster lige pt, så ser jeg simpelthen tørredeblomster, hvorend jeg vender mig. Og i al den (efter mig at bedømme fornuftige) snak om klima og miljø, så er det faktisk på sin plads at tale om tørrede blomster, når nu det alligevel vrimler med friske blomster i vores egen natur herhjemme. Med friske blomster kan man nemlig lave en tørret buket, som holder længere end sommeren varer.

    I weekenden var vi hos mine svigerforældre. Dér var simpelthen så mange blomster både i haven, men så sandelig også ‘bare’ i vejkanterne rundt omkring. Jeg har længe ønsket mig en tørret buket, så vi altid har lidt farvede blomster herhjemme, og jeg så de mange blomster som en decideret invitation 🙂 Og med weekendens vejr har jeg altså nu allerede en klar buket stående.

    Fremgangsmåde:

    1. Håndpluk blomster, som du ønsker ‘foreviget’.
      Tommelsfingerreglen er, des mindre fugtholdige de er, des lettere er de at tørre. Og des tyndere bladene er, des ‘dårligere’ holder farven. Se eventuelt en liste over gode blomster at tørre her og her. Men har du en buket, så prøv dig også bare frem. Du kan jo ikke tabe noget på det, vel?
    2. Stil blomsterne i en vase (uden vand) eller hæng dem med hovedet nedad.
      Hvis de er tunge eller lange, ville jeg hænge dem nedad, så de tørres ‘lige’.
      Er dine blomster dog ‘stive i det’, kan de sagtens stå i en vase og pynte alt imens de tørrer.
    3. Vent til de er tørre.
    4. Anret dem som en buket.
    5. Hvis du vil være ekstra sikker på, at de bevarer sin farve, kan de sprayes med såkaldt ‘elefanthud’, som er en klar blomsterlak. Personligt synes jeg, at det er fjollet at putte lak og kemi på blomster i et hjem med små børnefingre. Så vil jeg hellere have, at farven holder lidt kortere. Men det er klart en individuel sag 🙂

    De tørrede buketter har mange fordele! For det første holder de længe. De er altså økonomisk smarte. Dernæst har de den fordel, at ejeren ikke skal huske at vande dem (eller værre endnu, glemme at skifte vandet, så det kommer til at lugte her i sommervarmen). Glemte blomstervaser kan simpelthen lugte sådan af prut. Haha. Og sidst, men ikke mindst, importeres de fra nær og ikke fra fjern, hvilket også er et ret klimavenligt plus.

    Rigtig glædelig sommer mandag derude!
    Har jeg fortalt jer, hvor glad jeg er for, at I følger med, for nylig? 🙂

    Kærligst S

  • COMING UP »

    En mors hænder

    LÆS OGSÅ

    • DIY: Vægophæng med tørrede blomster
    • Jeg har bygget en slagbænk
    • Udendørsdrømme ???

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Bor småt på Nørrebro med min familie. Har for det meste strikkepinde, en kuglepen eller en hammer i hænderne🔨 🏙
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Min kamerarulle fortæller mig, at jeg blev lettere Min kamerarulle fortæller mig, at jeg blev lettere besat af udendørsmøblerne i Stockholm. Jeg mener bare; duplo-parasol, bladbænke og 🐚-legestativ? 🫰
    Et lille tip til festen, til sommerhuset uden opva Et lille tip til festen, til sommerhuset uden opvaskemaskine, til vinsmagningen, eller bare som pynt 🌼

#poscaoficial #staystrangediy #livetpåfemte
    Et lille drop slow morning på en mandag morgen. Si Et lille drop slow morning på en mandag morgen. Sidste år på denne tid var jeg ved at finde mine ben efter en voldsom stresssygemelding fra et andet arbejde end mit selvstændige arbejdsliv. Jeg er kommet mega langt på et år. Men er stadig i proces. Og nogle af de fysiske klokker vil nok altid bimle lidt hurtigere end før jeg blev syg. Men noget af det, jeg øver mig i at huske som selvstændig er, at jeg selv bestemmer tempoet. (Hvilket faktisk ikke er helt så nemt som det lyder, hvis man både er ok ambitiøs og kæmpe tidsoptimist 😂). Den anden dag læste mine børn historien om haren og skildpadden, hvor bogen konkluderede, at den der løber hurtigst ikke altid kommer først. Hvilket talte til mig. Jeg øver mig i ikke at arbejde hårdere / hurtigere, men smartere. Selvom min default stadig godt kan være at stå op og spurte. Så jeg øver mig i at tage en puster om morgen - en varm kaffe, tændte stearinlys og de vigtigste mål for dagen. Hvad gør du for at holde tempoet et godt sted for dig? 

(Ps. Her akkompagneret af mit yndlingsloppefund - 4 lysestager, mindst 16 funktioner. Sygt smart, jo!)
    Det er altansæson, og det her tip om kokosjord hol Det er altansæson, og det her tip om kokosjord holder stadig 🌱

#kokosjord #altanlivet #livetpåfemte
    .. og det her er kun de lavpraktiske grunde. Så er .. og det her er kun de lavpraktiske grunde. Så er der selvfølgelig også økonomien og det grønne og.. 
Og ja, jeg drømmer om en togferie igen til sommer 🚂

#togferie #togferiemedbørn
    En bunke blandede bolcher 🍬 - en garderobeløsning En bunke blandede bolcher 🍬
- en garderobeløsning som ikke er en løsning (endnu)
- min børnehave. 
- true story: mine børn sendt mig på café så de ku lege selv. Tog et foto af min arm som doku. 
- hjemmekontoret efter ferie 📝
- det springer ud!
- strikkekontorets farver 
- baggårdslåve
- pakkepost er stadig hårdt til 5. sal
- en bog og et gardinlys
- solskinsdage og udendørsmøbler jeg gerne vil bygge ☀️
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in