• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    BILLIGE TRICKS, DIY, TANKESPIND, Uncategorized · 25. september, 2017

    DIY: Ruffles Guirlande

    Der er én der snart har fødselsdag! Faktisk er der to stk. coming up på adressen.
    Jeg fødte nemlig min datter dagen før min egen fødselsdag.
    Og hvis der er noget jeg elsker, så er det fødselsdag! Sådan helt absurd meget.
    Jeg tæller ned til selve dagen fra der er 3mdr. til.

    Jeg kan ikke forklare hvad det er. Det giver mig helt barnligt kriller i maven og fødselsdagslys i øjnene.

    Min mand har spurgt mig med et flabet grin, om det er fordi jeg så godt kan lide at være i centrum ? (Han er tvilling, så han har ALDRIG haft en fødselsdag for sig selv, og forstår nok i bund og grund ikke helt (min) hype omkring dagen). Men måske er der lidt om dét med at være i centrum. Ikke fordi jeg elsker at alle folk kigger på mig, men fordi det faktisk virkelig betyder noget for mig, at folk har tænkt på mig, at de gør noget ud af det, og at de gør sig umage – bare for at gøre mig glad. Det kan da KUN gøre én virkelig dejligt humør.

    Og så er der den anden ting ved det: jeg er en sucker for traditioner. Jeg kan virkelig godt lide, at der er dage på året, som er ens år efter år. At der er en cyklus som går igen: nu er vi her, hvor mon vi er, når denne tradition gentages igen? SÅ min fødselsdag er altså hvert år rimelig meget en gentagelse af samme dag sidste år. (LIGE pånær i år selvfølgelig! Sidste år var jeg iført hospitalskittel, og forsøgte at finde mine ben i mit første døgn med den kødklump jeg aftenen før havde spyttet ud. Og alligevel gik traditioner igen:) Lige fra måden jeg vækkes på, morgenmaden der serveres, menneskene som er til stede, til at aftensmaden (sædvanligvis) afsluttes alene med min mand – og så i år for andet år med vores datter.

    Og apropos datter, så kommer hendes første HELE fødselsdag jo til at falde i år. Vi skal til at skabe nye traditioner, til at finde ud af, hvordan vi synes det bedst fejres, og hvad der er den bedste dag for hende. SÅ jeg er så småt begyndt forberedelserne. Ikke fordi jeg behøver, eller at det bliver pompøst. Nej, bare fordi forventningens glæde ikke er noget man skal undervurdere! En del af gaven er købt, pakket ind, og jeg er ved at forberede lidt pynt.
    I den forbindelse er jeg stødt på forskellige former for guirlander. Særligt den type med ‘kvaster’ eller på engelsk ‘ruffles’. Så dem har jeg altså lavet lidt af selv, og mon ikke der kommer flere, når vi nærmer os lidt mere? Meen.. Her er altså en guide:

    Du skal bruge: 

    • Silkepapir
    • Saks
    • Snor
    • Evt. lim/tape

    Sådan gør du:

    1) Start med at folde papiret to gange på langs: 

    2) Halvér papiret

    3) Klip ‘ruffles’ fra den ikke-foldede ende til 3/4 op mod folden (så det – når det foldes ud kommer til at se således ud):

     

    4) Rul det ikke-klippede stykke og twist det herefter:

    5) Placer kvasterne i den ønskede afstand, og fastgør dem (med knude/tape/lim) til snoren i den ønskede afstand: 

    TIP: Det kan evt. være en idé at lime hver side af kvasten sammen, så de fastholdes i det ønskede twist om sig selv…

    SÅ er der kun tilbage at finde ud af, hvor den skal hænge! ? 

  • COMING UP »

    SPOT on: Grøn! Bare grøn!

    LÆS OGSÅ

    • Når jeg puster ud, trækkes vejret ind..
    • Oversete DIY’s
    • Ugens genudgivelse – inspiration til adventsgaveindpakning

    Comments

    1. I made this says

      26. september 2017 at 17:57

      Fed blog!
      Jeg elsker selv DIY og har netop startet min egen blog!
      Følg gerne med på “I made this” 😀

      Svar
      • Stay Strange says

        26. september 2017 at 20:43

        Det gør mig glad, at du synes om min blog 🙂 TAK for kommentar, I made this!

        Svar

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Bor småt på Nørrebro med min familie. Har for det meste strikkepinde, en kuglepen eller en hammer i hænderne🔨 🏙
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Min kamerarulle fortæller mig, at jeg blev lettere Min kamerarulle fortæller mig, at jeg blev lettere besat af udendørsmøblerne i Stockholm. Jeg mener bare; duplo-parasol, bladbænke og 🐚-legestativ? 🫰
    Et lille tip til festen, til sommerhuset uden opva Et lille tip til festen, til sommerhuset uden opvaskemaskine, til vinsmagningen, eller bare som pynt 🌼

#poscaoficial #staystrangediy #livetpåfemte
    Et lille drop slow morning på en mandag morgen. Si Et lille drop slow morning på en mandag morgen. Sidste år på denne tid var jeg ved at finde mine ben efter en voldsom stresssygemelding fra et andet arbejde end mit selvstændige arbejdsliv. Jeg er kommet mega langt på et år. Men er stadig i proces. Og nogle af de fysiske klokker vil nok altid bimle lidt hurtigere end før jeg blev syg. Men noget af det, jeg øver mig i at huske som selvstændig er, at jeg selv bestemmer tempoet. (Hvilket faktisk ikke er helt så nemt som det lyder, hvis man både er ok ambitiøs og kæmpe tidsoptimist 😂). Den anden dag læste mine børn historien om haren og skildpadden, hvor bogen konkluderede, at den der løber hurtigst ikke altid kommer først. Hvilket talte til mig. Jeg øver mig i ikke at arbejde hårdere / hurtigere, men smartere. Selvom min default stadig godt kan være at stå op og spurte. Så jeg øver mig i at tage en puster om morgen - en varm kaffe, tændte stearinlys og de vigtigste mål for dagen. Hvad gør du for at holde tempoet et godt sted for dig? 

(Ps. Her akkompagneret af mit yndlingsloppefund - 4 lysestager, mindst 16 funktioner. Sygt smart, jo!)
    Det er altansæson, og det her tip om kokosjord hol Det er altansæson, og det her tip om kokosjord holder stadig 🌱

#kokosjord #altanlivet #livetpåfemte
    .. og det her er kun de lavpraktiske grunde. Så er .. og det her er kun de lavpraktiske grunde. Så er der selvfølgelig også økonomien og det grønne og.. 
Og ja, jeg drømmer om en togferie igen til sommer 🚂

#togferie #togferiemedbørn
    En bunke blandede bolcher 🍬 - en garderobeløsning En bunke blandede bolcher 🍬
- en garderobeløsning som ikke er en løsning (endnu)
- min børnehave. 
- true story: mine børn sendt mig på café så de ku lege selv. Tog et foto af min arm som doku. 
- hjemmekontoret efter ferie 📝
- det springer ud!
- strikkekontorets farver 
- baggårdslåve
- pakkepost er stadig hårdt til 5. sal
- en bog og et gardinlys
- solskinsdage og udendørsmøbler jeg gerne vil bygge ☀️
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in