• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    DIY, GRØNT HJEM, Jul · 15. november, 2019

    DIY: En frisk tørret blomsterkrans

    Inspireret af sidste uges indlæg om tørrede julekranse , har jeg efter flere dages tilløb fået sat mig ned og samlet min egen julekrans.

    Det viste sig at tage både kortere tid, være sjovere og gøre mig mere glad, end jeg havde fået bygget op i mit hovede. Min nølen handlede primært om, at jeg ikke helt synes, at jeg kunne finde den type grene, som jeg gerne ville. I stedet endte jeg med at bruge, hvad jeg havde herhjemme i forvejen. De grønne grene (med gule ‘dutter’) er således de eneste friske blomster, jeg har købt i flere måneder (og sang alligevel på sidste vers, efter at være købt ind som bordpynt til Mortens Aften i søndags), mens resten af kransens blomster er tørrede sager fra min 30-års fødselsdag, hvor jeg fik en fin buket i gave.

    Dét jeg tog med mig fra sidste uges inspirationsindlæg var, at de asymetriske kranse, havde tiltrukket mit øje mest. Derudover ønskede jeg et lidt mere ‘vildt’ look i udformningen (den måtte godt ‘stikke lidt af’), mens jeg i farverne godt gad et lidt mere afdæmpet look.

    DIY-guide til kransen:

    Jeg brugte:

    • En rund metalring. Min er købt som uro-ophæng i Søstrene Grene.
    • En tynd ståltråd.
    • Friske/tørrede blomster.
    • En saks (til at klippe grene og ståltråd).

    Sådan gjorde jeg:

    • Jeg starter fra den ende, som jeg synes at ’toppen’ af blomsterne skal pege imod.
    • Den første blomst fastgøres med metaltråden – fast og sådan at ståltrådsenden ikke kan ses eller stikker.
    • Herfra bevæger jeg ståltråden langs blomstens stilk og kransen, mens flere blomster tilføjes – Nummer 2 blomst ‘dækker’ således for nummer 1’s ståltråd, nummer 3 over nummer 2’s montering, og sådan fortsættes der rundt.
    • Des ‘tyndere’ grenene bliver des sværere er det at skjule ståltråden. Jeg bandt ståltråden lidt løsere disse steder, sådan at lidt kortere blomster efterfølgende kunne lirkes ind under ståltråden og dække de steder, jeg fandt det nødvendigt.
    • Fortsæt til du synes, at udtrykket er, som du synes om.
    • Lad den eventuelt hænge et sted, hvor du kan se den den første dags og så du kan rette til, hvis du får lyst til dette.

    Det eneste jeg er liiidt spændt på er, hvordan de grønne grene (og gule dutter) tørrer!?

    Wish me luck, så ønsker jeg jer god weekend ?

    (Editors note: jeg skrev dette for et par dage siden, og jeg kan nu se, at de længste tynde blade begynder at tørre med tyngdekraften. – dvs. De bukker lidt nedad. Derfor vil jeg – hvis jeg kunne gøre det om – vende kransen på hovedet mens de friske blade tørrer, sådan at de vil ‘hænge med tyngdekraften’, og i tørret tilstand vil virke til at ‘stritte’ frem for at bøje hovederne. Jeg håber, at det giver mening, uden at lyde alt for søgt 😉 ! )

  • COMING UP »

    For resten.. #10

    LÆS OGSÅ

    • DIY: en klase af rislamper
    • Om held i uheld og en julestjerne ?
    • Tirsdagens tip: julebaggrunde til telefonen

    Comments

    1. disa svensson says

      30. november -0001 at 00:00

      Hej!
      Julklappstips från en fattig student <3
      Jag handlar från butiker via: http://www.refunder.se/b/Spara50
      Dessa är mina favoritbutiker

      Campadre:
      https://campadre.se/tipsa/7817?utm_source=mgm&utm_medium=sharelink&utm_campaign=7817

      Lyko:
      https://referme.to/9vACAmo

      Members: https://members.com/se/tipsa/m1401355?utm_source=mgm&utm_medium=sharelink&utm_campaign=m1401355

      Besvar

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Bor småt på Nørrebro med min familie. Har for det meste strikkepinde, en kuglepen eller en hammer i hænderne🔨 🏙
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Farver på det sidste 🎨 Farver på det sidste 🎨
    1) sku spørge fra en ven 2) det her er et ærligt f 1) sku spørge fra en ven
2) det her er et ærligt forsøg på at lade være 
Kys
    … at sammenlægge vores tidligere soveværelse med v … at sammenlægge vores tidligere soveværelse med vores køkken, så vi fik ét leverum (kan ikke lide ordet køkkenalrum🥸). Men faktisk var beslutningen meget hurtig og ugennemtænkt; Vores andelsforening skulle have altaner, og pludselig skulle vi flytte hele køkkenet og pakke alt ned, for at de kunne bryde gulvet op og montere altanen. Og da de var i gang, og vi alligevel havde pakket alt i kasser, og havde støv over det hele, tænkte vi; er det nu? Der gik måske 1 uge fra beslutning til at væggen var væltet (tak venner)! Men vi har ikke fortrudt et sekund. Og faktisk er jeg i tvivl om, om vi ville have boet her i dag, hvis ikke det var for dét her rum.. ☀️

#småhjem #livetpåfemte
    Jeg tror, jeg har besluttet hvilken farve, jeg ger Jeg tror, jeg har besluttet hvilken farve, jeg gerne vil male slagbænken.. 💙

#livetpåfemte #slagbænk #småhjem
    Jeg spinder mit hår, som jeg spinder mit garn 🤭 Må Jeg spinder mit hår, som jeg spinder mit garn 🤭 Måske den letteste ‘fletning’, jeg kender 👆 Twist den stramt, twist den loose, og få to vidt forskellige udtryk.

Ps. Okay, jeg spinder ikke mit eget garn (endnu), men eftersigende er det sådan her to-trådet garn spindes / twistes. No wonder jeg har følt et særligt bånd med den her frisure 🤓
    Okay, jeg har faktisk aldrig før lavet stiklinger Okay, jeg har faktisk aldrig før lavet stiklinger ved bare at klippe af og sætte i jorden. Men min svigerfar siger, at det kan lade sig gøre med den duftgeranium, jeg har adopteret, og den slags lette grønne fifs er lige noget for mig og min søndag 🧘🏻‍♀️🌱
.
.
#livetpåfemte #urbangardening #planterior
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in