• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    Tirsdagens tip · 10. september, 2019

    Tirsdagens tip til at læse

    Om tirsdagen har jeg tradition for at udgivet et såkaldt tirsdagstip her på bloggen. Et tip karakteriserer jeg som enten praktisk, økonomisk, æstetisk eller ressourcemæssigt smart. Gerne lidt af det hele.

    Men regler er til for at blive brudt, er det ikke sådan?
    I al fald er jeg af den overbevisning, at det hele er lidt kedeligt, hvis det er sort-hvidt 😉 Og i den ånd vil jeg i dag give et lidt anderledes tip, som hverken er økonomisk eller praktisk orienteret. Men tippet er derimod smart i den forstand, at det udnytter tidsressourcer og da også kan være æstetisk smart, hvis man gradbøjer dén betydning lidt. Haha. Dagens tip er et simpelthen tip til at komme igang med at læse.

    Jeg har altid elsket at læse på ferier, men når hverdagen har meldt sig, har jeg igennem de sidste 10 år enten haft travlt med at læse i forbindelse med studie eller haft en baby mellem mine hænder. Groft sagt, altså. For nylig læste jeg i en bog “om at skrive” (som den hedder). Bogen havde jeg på 5. genlån, uden at være nået halvvejs. Det er ikke for sjov, at jeg siger, at jeg ikke har fået læst noget færdigt i lang, lang tid.. Men tilbage til bogen. I den udtalte selveste Stephen King, at hvis man ønsker at skrive, skal man også læse. Og at der altså ikke er nogen undskyldning for ikke at kunne finde tid til at læse. Først blev jeg lidt provokeret over den udmelding. For jeg elsker at skrive, men har virkelig svært ved at finde tid til at læse. Og så tænkte jeg videre over, om jeg mon kunne finde tid til at læse, når nu selveste King var så skråsikker. Umiddelbart var min konklusion: på ingen tidspunkter(!), kunne jeg finde tid. Men så forsøgte jeg at tage bogen med mig rundt. Bare for at prøve det af… Det gik hurtigt op for mig, at jeg eksempelvis har noget uudnyttet tid, når jeg står med en hånd på klapvognen og venter på, at min baby falder i tung søvn. Og så tog det fart derfra; For når jeg så lige sad og ventede på bussen.. eller tog mig sammen til opvasken, ja, så hev jeg bogen frem.

    Jeg er nu tre uger inde i ‘projektet’ og på min 4. bog. Noget som bare for 4 uger siden lød helt og aldeles utopisk.

    Groft sagt har jeg fundet tiden, hvor jeg måske ellers ville have haft en tendens til at sidde med min telefon og søge rundt. Efter hvad har jeg glemt. Men på den måde har jeg faktisk slået to fluer med ét smæk, for jeg ønskede mig også at bruge mindre tid på min telefon. Og som en afhængig (ryger?) trængte jeg måske bare til en substitut for at kunne komme ud af min mobilafhængighed..

    Udover at have fundet tiden til at læse, så føler jeg, at jeg har fået en masse tid ved at bruge mere tid på at læse. Fordi verden og tiden udvider sig, når jeg sidder og sluger bøger. Sådan har jeg det. Og den ‘åbenbaring’ synes jeg ikke, at jeg ville holde for mig selv.

    Tippet er med andre ord: Læs hvor- og hvornår end du kan.

    Jeg hepper på dig. Og mig. We can do it!

    Kærligst Sarah

    Du er i øvrigt altid velkommen til også at følge mig på Bloglovin’ og Instagram , hvis du har lyst til den slags 🙂

  • COMING UP »

    Oversete DIY's

    LÆS OGSÅ

    • Tirsdagens tip til stempelkaffen
    • Tirsdagens tip til (at undgå skjolder under) potteplanterne
    • Tirsdagens tip: Vægkunst af gavepapir

    Comments

    1. Laura says

      30. november -0001 at 00:00

      Ih, hvor dejligt at læse lige nu, hvor jeg står i præcis samme situation.
      Imens jeg holder sabbatår, vil jeg nyde friheden til kun at skulle læse selvvalgte bøger, og alligevel virker det umuligt at finde tiden, når der både er børnepasning og sprogskole (er au pair i Frankrig). Men når man så begynder at udnytte ventetiden på bussen, metroen, toget osv. samt de små pauser i børnepasningen, når man pludselig igennem mange bøger — og det er dejligt.
      Du beskriver netop hvorfor, selvom jeg ikke selv er lykkedes med det. Jeg tænkte det ville føre mindre tid og derfor føles som mere stressende, men i stedet for virker dagene med læsning næsten længere. Især fordi de frigiver meget tid fra de sociale medier, da jeg har byttet Instagram ud med Mofibo.
      Alligevel kan det være svært at holde fast i vanen, så tak for lidt ekstra motivation!
      De bedste ønsker og smil til dig!
      Laura // LMinside

      Besvar
    2. StayStrange says

      30. november -0001 at 00:00

      Det er så sjovt, når man sådan rammer ind i noget af det samme på samme tid. På tværs af sted og sociale medier ? Jeg håber sådan at det vil lykkes for dig, som du drømmer om. Jeg har i hvertfald ikke set mig tilbage siden. To sidste ting, som jeg siden har tænkt over, at jeg synes virker er; at holde mig igang (at læse hver dag), og at starte med korte bøger. Haha. For på den måde kommer man hurtigt ‘igennem’ de første, og så er motivationen for mig endnu højere til at fortsætte. Jeg håber at Frankrig og dagen er god ved dig. Kærligst Sarah

      Besvar
    3. Laura says

      30. november -0001 at 00:00

      Jo tak! Jeg er helt enig. Det er om at holde fast i den nye vane, og det er en følelse af produktivitet at have gennemført en bog i stedet for at nå hele vejen gennem et feed på de sociale medier. Dog kan det også være en motivation at dele sine læste bøger på netop de sociale medier, som enhver træningsnarkoman gør det i fitnesscentret.
      De bedste ønsker og smil til dig Sarah!
      Laura // LMinside

      Besvar

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    @nakedknit
    designer, skriver og gør-det-selv 🤸🏻

    Jeg bliver seriøst lige begejstret hver gang; tænk Jeg bliver seriøst lige begejstret hver gang; tænk, at planter kan lave plantebabyer så let? En uge er alligvel også en rekord herhjemme. Og med det her vejrskifte, men de mange lyse timer stadig, er det måske perfekt timing for at stiklinge-amok? Jeg synes i hvert fald det kalder på grøn begejstring indenfor. 

Denne gang lavede jeg stiklinger af vores ‘mølplante’ - som vel egentlig skulle hedde anti-mølplante, fordi den eftersigende holder møl væk. Om det virker, ved jeg ikke. Men livrem, seler og en plante og alt det der. Nu håber jeg bare, at stiklingerne kan stikke i vejret i deres jordpotte, så de bliver klar til at flytte hjemmefra og med ind på vores nye kontor om et par uger 💚

#urbangardening #livetpåfemte #compactliving
    August kom, og august gik. Jeg elsker den friske August kom, og august gik. 

Jeg elsker den friske start efter sommeren. Men i stedet for at sætte afsted med 1000 km / t, forsøgte jeg at have speederen halvt i bund for at nyde det sidste sommer lidt ekstra. Alt imens jeg skiftede sommertøjet ud med malertøj, planterne ud med stillinger, havde klaus i lejligheden, plantede altanen til og indtog et kontor så småt. Her på bagkant føler jeg mig bagud på anden dag i september. Men det er nok regningen og den evige balancegang; hvor findes det perfekt tempo, hvor jeg kommer afsted og ud over stepperne, mens jeg er til stedet og nyder lige nu samtidig? Jeg ved det ikke. Jeg arbejder på det, mens jeg arbejder på at komme i mål med kontoret. Snart. Men. Sikke mange ting der alligevel skete - i den tid august var her. 

Kontoret in the maling 🌪️

🚲🚲🚲

Altanen fra himlen. Og kuren mod min post-ferie-5.sals-klaus. 

Min farmor har strikket mig en top 🩶

Stiklinger løs. 

Hjemmekontoret anno august 2026. 

Altanlove!

Kan smage lag på lag-sæsonen. 

Kill them with kindness, siger de. Jeg siger: dette er mit modsvar til duerne på vores altan.

🎪💡

Har jeg nævnt, at jeg er en sucker for lister?..

.. og planter ? 

Tak til august for alt det du kom og var 🌱
    Jeg har aldrig bygget noget, hængt noget op eller Jeg har aldrig bygget noget, hængt noget op eller repareret noget uden at ende med at føle mig enormt empowered af det. Jeg kan føle mig topfrustreret undervejs, men slutresultatet er altid, at jeg føler vores hjem og jeg selv er vokset - til at være mere og kunne mere end jeg troede. 

Så når jeg bygger på vores hjem, bliver det så håndgribeligt at de fleste rammer - fysiske og ikkefysiske - er modellerbare. Og i den proces formes jeg selv og min oplevelse af, hvad jeg selv kan også. Et lille opgør med ‘det kan man ikke’ eller ‘det skal man ikke’ og en hyldest til ‘jeg sætter mit spejl som jeg vil’ og ‘når jeg kan det her, gad vide hvad mere jeg kan, hvis jeg prøver.’ Og wauwsa det er en fed følelse! 
Og det var over and out fra lidt mandagsempowerment herfra ✨🫢
    Efter i årevis at have talt stolpe op og stolpe ne Efter i årevis at have talt stolpe op og stolpe ned om, at nøglen til at bo småt er at sortere ud og eje mindre, kan jeg ikke komme udenom det; 

vi mangler opbevaringsplads! 

.. til vores vinglas. For uanset hvordan vi vender og drejer det, vil vi have vinglas til en fest. Og de glas fylder. Så. Vi (ok særligt jeg) tænker på at hænge vores to Ivar-skabe op i gangen. Du ved, side om side, bare lige over gulvlisten, male dem og en topplade på. 

Spørgsmålet er bare, om jeg komplet ødelægger gangen, som i forvejen er ok smal. Hjælp og inputs er kæmpe velkommen 👇
    Jeg er en sucker for ærligt indhold. Alligevel har Jeg er en sucker for ærligt indhold. Alligevel har jeg simpelthen været så meget i tvivl om, om jeg kan lægge en video som denne op. Fordi det her var en lidt presset dag i selvstændigland, hvor momsen endnu hang over mit hoved, og jeg ikke anede, om min næste måneds løn var hjemme eller ej. Og jeg synes jeg lyder lidt spids. Men jeg gør det. For: Der er helt klart flere dage, hvor jeg kniber mig selv i armen over, at strik blev mit arbejde, end hvor jeg slår mig selv for panden over alt hvad der følger med at være selvstændig. Men sidstnævnte findes også. Og i dét lys deler jeg den her video. (En video hvor jeg apparently hellere ville snakke om ind-fra-højre-opgaverne der lige fyldte der end alt det der normalt fylder i mit arbejdsliv.)

For foruden at designe strik, skal strikkeopskrifterne også udregnes og formuleres (sværere end man tror). Der skal tages fotos og videoer og laves larm og  strategi. Og så har jeg slet ikke talt om nyhedsbreve, kundeservice og samarbejder med garnproducenter, garnforhandlere, teststrikkere og opstrikkere, økonomi og alt muligt andet. Der er 1000 hatte, og det er det jeg elsker - at jeg skal lidt af det hele. Og at alt skal tænkes fra alle vinkler. Jeg er helt vild med, så meget jeg lærer og vokser af det her arbejde! Og jeg forstår stadig ikke, at så mange mennesker faktisk strikker vores designs, at det er muligt!

Men hvis ikke jeg også er med til at sige de andre hatte højt, så kan jeg heller ikke tillade mig at himle med øjnene (det kan man aldrig - sorry, det var en dum dag!) over, at folk tror, at det kun findes en strikkehat i strikkebiksen. Og den snak og det billede af det selvstændige liv vil jeg så gerne blive bedre til at dele mere af. Og det var lige lovlig meget hattesnak - og snak generelt. Nu vil jeg.. rense vores nye kontor ned.. og forhåbentlig strikke bagefter 👋🤓😅
    Det viser sig, at jeg har taget langt flere billed Det viser sig, at jeg har taget langt flere billeder af planter end af gondoler i Venedig. Til mit forsvar har  jeg har været der før - for mange år siden. Så jeg kiggede mere op end ned denne gang. Til gengæld rejste vi med tog hjem derfra - modsat for 14(?) år siden. Og det gik så smooth, at jeg næsten har lyst til at tage tilbage igen snart; 

Togturen strakte sig over 2 dage og 3 tog:
Venedig - München (8 timer) 
(overnatning i München)
München - Hamborg (5,5 timer)
(30 mins skift)
Hamborg - Kbh H (6 timer) 

Jeg kan så mega godt lide tempoet, udsigten og luften der er ved at kunne rejse med tog. Særligt med børn. Desværre var vi for sent ude, (og klart også for sparsommelige) til at tage et nattog på den første strækning. (Vores dagstur fra Venedig-München kostede 750kr for os 4 mod de 3500kr en natkupé havde kostet). Men dagsturen kan også noget, fordi man kan kigge ud, spise mad imens, og gå ture i de uendeligt lange tog. Jeg kunne dog ønske mig endnu flere og billigere nattog i fødselsdagsgave. 

Ps. er der nogen der kan se, hvilket træ der står på altanen på den første video? For sådan ét er måske et mere realistisk ønske?🤞

Pps. Jeg kalder karrusellen her: ‘Venedigs vækst og vasketøj.’ 🎤
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in