• DIY
  • Minimalisme
  • TIPS
  • Om
  • Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    Uncategorized · 19. februar, 2018

    Mandag = tid til selvforkælelse?

    Så blev det mandag igen, og jeg er ret godt tilfreds. Både med weekenden og med mandagen. Den dér følelse af, at have en hel uge foran sig af potentiale og positive forventinger, den hænger altså ved mig om mandagen for tiden. Da jeg gik hjem fra at have afleveret min trold i vuggeren, så sang fuglene endda, så det gav mig helt kilder i maven. Det var som balsam for min vinterhissjæl. Jeg stoppede op, satte mig i skovskiderstilling på græsset, og nød det. (Ja, det lyder mærkeligt, og så måske også mærkeligt ud, men det er nu altså sådan jeg godt kan lide at sidde. Jeg sidder sådan på vores slagbænk, i vores sofa og ja, altså ofte også udenfor.. Gad vide, hvad folk ikke må tænke? Haha.. men altså, det er rart, og derudover blev mit tøj ikke vådt af græsset. You win some, you loose some…).  Og så tog jeg et par billeder..

    Jeg ville gerne have nået til yoga her til morgen hos en veninde, men en havregrød der gik i kludder satte en bremser for den idé. Ja, og så var jeg vel egentlig også en tidsoptimist i første omgang, da jeg tænkte at dét kunne jeg da nok godt nå..

    Og fuglenes kærtegn fik mig altså igen til at tænke over dét der med lige at passe godt på sig selv og tage sig tid til dét der giver en energi og lader én op. Sådan helt og aldeles. At stoppe op og tage sig tid.Jeg fik penge til en ansigtsbehandling i fødselsdagsgave (i oktober måned), og jeg har endnu ikke ‘fundet tid’ til at bruge dem. Hvad er det for noget?

    Det er endnu én af de ting, jeg har fået øjnene op for, ved at have fået tildelt titlen som mor; hvor lidt man passer på sig selv i forhold til sit barn. Jeg mener: Er noget øko, og andet ikke, stikker jeg hende altid det øko. Jeg nusser hende dagligt, og elsker at give hende gode lange bade (en slags spabehandling, vel sagtens), og jeg overholder hendes sengetider til punkt og prikke. Og jeg ville ikke gøre det anderledes! Der skal aldrig gå noget af min forkælelse af hende.. Men det sætter ligesom min behandling af mig selv i perspektiv. Hvornår har jeg sidst gået op i, at jeg drak nok vand, at jeg fik en stor nok andel grøntsager, en lille spabehandling og ikke mindst, at jeg gik i seng på et fast tidspunkt? Haha. Jeg passer ikke godt på mig selv i den forstand. Det vil jeg gerne lave om på! Jeg nåede ganske vist ikke til yoga i dag, men måske jeg kan tage en session i aften på stuegulvet? Eller hvad med at bestille en behandling til denne uge? Det lyder da egentlig som en relativ god idé. Det tror jeg skal være mit fortsæt for denne uge..

    Har I nogle håb eller forventninger til ugen som kommer?

    Alt det bedste!
    S

  • COMING UP »

    Om KonMari-oprydning

    LÆS OGSÅ

    • Mandagsmærkeligheder
    • MONDAY MOOD: Kaffen er kold
    • DIY: Det letteste pandebånd (vol. 2 – nu med knude)

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    Sarah Bacher Lundtoft

    sarah.stay.strange

    Bor småt på Nørrebro med min familie. Har for det meste strikkepinde, en kuglepen eller en hammer i hænderne🔨 🏙
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede p Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede på, da jeg hørte om det første gang. Men nu har jeg efterprøvet det mange gang. Og det er ægte sandt og ægte zen. Siger det bare. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Et lille hjem i (evig?) proces 🍥 . . . #skandin Et lille hjem i (evig?) proces 🍥
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    En ny hjemmelavet uge-kalender er flyttet ind herh En ny hjemmelavet uge-kalender er flyttet ind herhjemme. Jeg har efterhånden lavet et par kalendre før, men dette er min første malede version. Og endnu en gang slog det mig, hvor fin en effekt det har at sætte et simpelt skema bag glas og ramme - og hvor tilfredsstillende det er at skrive på sit eget hjemmelavede kalender-whiteboard 💆🏻‍♀️En glasramme fungerer nemlig præcis som en whiteboard-tavle. Og det er ret zen at skrive på, skulle jeg hilse at sige. 

Plus: der er nu ikke noget som en håndmalet kalender, som kan hænge der og minde om, hvor meget jeg selv bestemmer over min tid - og hvad jeg fylder i den 🥣
.
.
.
#diykalender #diyhome #diyhomedecor #diyrainbow #sundayvibes #skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #myscandinavianhome #mynordicroom #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange på film. Men her er alligevel lidt glimt fra kamerarullen; vind, kram, kys, strik, stilstand, fremskridt, glimmer, lys og et behov for - på alle måder - at pakke mig selv blødt ind, krydret med akavede forsøg på at filme mig selv i offentligheden 🧸
    Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores køkkenrum. Og tænk sig, @karup_design var helt med på, at det da var en god idé at deres Beat Sofa Bed flyttede ind her, præcis som jeg har drømt om længe. 

For når man bor småt, som vi gør, har vi ét stor kriterier til, hvad vi lader flytte ind - det skal allerhelst rumme flere funktioner på én gang. Og så må det altså også gerne være pænt at kigge på. Her i køkkenet sidder vi tit og læser sammen eller alene, og det er også her vi relativt ofte har gæster sovende på sofaen. Så de tre funktioner skulle et møbel til køkkenet rumme. 

Og for mig, er Beat Sofa Bed virkelig fin og let i udtrykket - samtidig med, at den både kan være et mindre rum-i-rummet, når den er en lille lukket sofa, kan være en mere åben social daybed og ikke mindst være gæsteseng, når den er helt slået ud. Plus. Så er farven da bare spot on, hertil, hvad?!

Ad: betalt samarbejde, da sofaen er modtaget i gave fra @karup_design 
Farve: Wheat Beige. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Vi er hjemme igen efter en dejlig togturssommer + Vi er hjemme igen efter en dejlig togturssommer + en sensommerrejse. Men jeg er blevet ramt af et godstog af en komme-hjem-Klaus. En følelse af, at jeg allerede savner græsset mellem tæerne, den friske bjergduft og samtidig virkelig lige skal huske, hvordan det nu er vi klemmer os alle 4 ind i den lille lejlighed på 5. sal. Når jeg tænker mig om, er det nu nok en årligt tilbagevendende sag. Det der med at komme hjem, pakke ud og blive mindet om, hvor højt oppe vi bor, og hvor meget logistik der trods alt er i at klemme 4 mennesker(s sager og behov) ind på 2,5 værelser. Så vi har gjort, som vi ofte gør: vi har sorteret ud - for at få mere plads og luft til os selv. Igen. Heldigvis bliver processen lettere des større børnene er, synes jeg. Fordi de er meget bedre til (også) at se, at luften giver dem ro og albuerum, og at visse sager simpelthen er noget, de er vokset fra. Men for mig.. ja, så er jeg ikke helt sikker på, at det bliver letttere. Men det skal det nok. Når først vi lige er landet helt igen på 5. sal. 

(Jep, sidste foto af sorteringslisten.)
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2025 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in