• DIY
  • Minimalisme
  • TIPS
  • Om
  • Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    Ikke-kategoriseret · 5. december, 2019

    For resten.. #11

    • ..skal jeg virkelig tage mig sammen for ikke at skære grimasser, når jeg drikker gløgg. Men det er simpelthen for stærkt. Og varmt. På samme tid.
    • .. tror jeg jo på, at al smag kan tillæres. Så jeg bliver ved. Og øver mig.
    • ..har jeg aldrig været så rolig omkring en jul, som jeg er i år.
    • ..har jeg faktisk været sløj med hoste og ondt i hovedet i to uger nu. Og måske det er derfor, jeg er så rolig? Jeg ligger nemlig i sengen den halve dag.
    • .. har jeg en idé om, at min stemme bliver lidt mere sexy, når jeg er hæs. På nær lige denne omgang..
    • .. hveranden sætning bliver nemlig afbrudt af et søløvehost. Så meget for dén sexyness.
    • ..tror jeg lige nu, at det regner, mens mit barn sover udenfor. Uden regnslag på. Jeg løber lige..
    • .. tror jeg aldrig, at vejret har virket SÅ gråt i så lang tid, som det har gjort den seneste måned.
    • ..er mit nyerhvervede forklæde muligvis den flotteste beklædningsdel, jeg ejer.
    • ..ønsker jeg mig virkelig undertøj i julegave, men bliver også ret flov ved tanken om at skrive det på en ønskeseddel, som jeg sender ud til min familie..
    • ..fik jeg en chokoladejulekalender af min mand. Den sidste der var tilbage i Føtex. Det er én med Elsa på.
    • ..har jeg gemt min julekalender bag klaveret.
    • ..har jeg det liiiidt med min chokolade(julekalender), som Joey fra Venner har det med mad.
    • ..sover begge vores børn så dårligt for tiden, at jeg helt er stoppet med at kigge mig selv i spejlet; jeg bliver bare så forskrækket over, hvor træt og grå jeg kan se ud.
    • ..er noget af det mest irriterende jeg ved et rodet køkken.
    • ..er noget af det mest irriterende at rydde op et køkken. Særligt opbevaringsbokse. #thestruggleisreal #eller
    • ..er det eneste jeg kan mande mig op til, at lave DIY-julepynt disse dage.
    • ..tænker jeg på, hvornår man også kan sige ‘kvinde sig op’.
    • ..må jeg smutte (igen). Julepynten kalder. #jegsagdejoatjegvarjuleentusiast

  • COMING UP »

    Tirsdagens tip: DIY-scrub

    LÆS OGSÅ

    • Rig på loppefund ?
    • Min kærlighedserklæring til mr. DIY
    • At “sende afsted”?

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    Sarah Bacher Lundtoft

    sarah.stay.strange

    Bor småt på Nørrebro med min familie. Har for det meste strikkepinde, en kuglepen eller en hammer i hænderne🔨 🏙
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Jeg har hængt en adventskrans op. Eller måske nærmere en adventskurv. 

Faktisk er det den samme flettede kurv og den samme skrue i loftet som de sidste mange år. Kransen bor om sommeren i sommerhuset og om vinteren er den på besøg hos os. Som en slags flyvende adventskrans og påmindelse om, at lyset kommer igen. Og om lidt vender det. 
.
.
.
#glædeligjul #diyjulepynt #diyjul #livetpåfemte #diyadventskranz
    Et juletræ er flyttet ind. Eller rettere: Et cede Et juletræ er flyttet ind. Eller rettere: Et cedertræ. 
Jeg så det i Rema. Synes det så sødt ud. Købte det og tænkte, jeg ville være i lidt god tid med julen i år. Men det er som om jeg nøler. Måske fordi jeg bare lige skal have skrevet den der bog færdig før, jeg tør give mig hen til julen. Men i dag flyttede det officielt ind. Træet. Midt i korrekturlæsningen. Og der er stadig længe til jul. Skal vi ikke sige det? 
.
.
.
#diyplanter #diyplants #urbanjunglebloggers #plantreels #vindueskarm #growsomethinggreen 
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #myscandinavianhome #mynordicroom #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede p Hermed et lille tip, som jeg faktisk ikke troede på, da jeg hørte om det første gang. Men nu har jeg efterprøvet det mange gang. Og det er ægte sandt og ægte zen. Siger det bare. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Et lille hjem i (evig?) proces 🍥 . . . #skandin Et lille hjem i (evig?) proces 🍥
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange Nogle gange er livets koldbøtter svære at fange på film. Men her er alligevel lidt glimt fra kamerarullen; vind, kram, kys, strik, stilstand, fremskridt, glimmer, lys og et behov for - på alle måder - at pakke mig selv blødt ind, krydret med akavede forsøg på at filme mig selv i offentligheden 🧸
    Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores Vi har længe ledt efter en sofaløsning til vores køkkenrum. Og tænk sig, @karup_design var helt med på, at det da var en god idé at deres Beat Sofa Bed flyttede ind her, præcis som jeg har drømt om længe. 

For når man bor småt, som vi gør, har vi ét stor kriterier til, hvad vi lader flytte ind - det skal allerhelst rumme flere funktioner på én gang. Og så må det altså også gerne være pænt at kigge på. Her i køkkenet sidder vi tit og læser sammen eller alene, og det er også her vi relativt ofte har gæster sovende på sofaen. Så de tre funktioner skulle et møbel til køkkenet rumme. 

Og for mig, er Beat Sofa Bed virkelig fin og let i udtrykket - samtidig med, at den både kan være et mindre rum-i-rummet, når den er en lille lukket sofa, kan være en mere åben social daybed og ikke mindst være gæsteseng, når den er helt slået ud. Plus. Så er farven da bare spot on, hertil, hvad?!

Ad: betalt samarbejde, da sofaen er modtaget i gave fra @karup_design 
Farve: Wheat Beige. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2025 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in