• DIY
  • Minimalisme
  • TIPS
  • Om
  • Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    DIY · 26. januar, 2020

    DIY: uro med fugle

    En af mine aller kæreste og næreste veninder har netop født, og jeg er ved at gå ud af mit gode skind for at få lov til at snuse til, kysse på og holde om bebsen. Og høre alt fra morens mund. Og så glæder jeg mig sådan til at overlevere denne uro med fugle, som jeg har lavet lige præcis til hende. Uanset om det er første gang eller 7. gang, så er der altså bare noget helt vildt over, at et nyt mennesker lander, og at man kan få lov til at holde det. Holde om det og holde af det.

    Det er ingen hemmelighed, at jeg er meget lidt tålmodig, så mens ventetiden synes lang, får jeg tiden til at gå med at lave en lille barselsgave. Det kan være lidt et sats med hjemmelavede gaver, men denne gang er jeg nogenlunde tryg i min sag – min veninde har nemlig selv pippet om en uro.  Og selvom jeg fik helt frie tøjler til udformningen, var der dog én ting min veninde fik mig til at love; at jeg ikke ville gå ud og investere i materialer. Og dét løfte har jeg faktisk overholdt. Jeg har lavet uroen af materialer, jeg allerede havde herhjemme. (Ganske som jeg havde af ambition for denne jul.) Og på den måde er uroen enkel rent materialemæssigt, men også ret minimalistisk rent visuelt. Sådan som jeg kan lide det.

    DIY URO med fugle

    Remedier:

    • 3-4 ark tykt karton
    • 3-4 stykker silkepapir med tryk/mønster (mine er fra gemmerne, men i sin tid købt i Søstrene Grene og jeg brugte 3 forskellige slags mønster)
    • Tykkere snor – jeg anvender (som altid) tyk bomuldsgarn købt i Panduro Hobby
    • En broderiramme. Min er købt i Søstrene Grene, men fås mange steder.
    • Derudover en fugleskabelon – print eventuelt min due ved at trykke her.

    Derudover brugte jeg:

    • En saks
    • Lim (gerne flydende da jeg synes, at det hæfter bedst og er lettere at variere i lag)
    • En blyant


     Step-by-step:

    1. Print først skabelonen ud på et stykke papir, og klip den ud.
    2. Aftegn fuglen efter skabelonen på kartonnet. Der går 2 fugle per fugl du har hængende på uroen – én på hver side af snoren. Jeg klippede dermed 12 kartonfugle ud for at opnå de 6 jeg ønskede på uroen.
    3. Nu skal fuglene limes på silkepapiret.
      Dæk hele kartonfuglen med lim, og placer den ovenpå bagsiden af silkepapiret, og glat ud. Brug ikke for meget lim her, så silkepapiret risikerer at komme til at bule eller revne, når du udjævner.
      Vær opmærksom på, at du for hver fugl skal bruge to fugle, som er spejlvendt af hinanden. Sørg derfor for at lime silkepapiret på den rigtige side af fuglen, så du har to spejlvendte fugle med silkepapir på pr. hængende fugl.
      Som du kan se brugte jeg 3 forskellige typer silkepapir, og lavede to fugle i hvert mønster. Hvad du gør, er op til din fantasi og smag 🙂
    4. Lad fuglene tørre på silkepapiret.
    5. Klip derefter de nu silkepapirsbeklædtefugle ud langs kartonkanten.
    6. Læg fuglene ud parvis. Nu skal fuglene limes omkring snoren.
    7. Klip derfor først to 6 længere snore til at ‘montere’ fuglene på.
    8. Én fugl laves ad gangen; påfør lim på den ene side af fuglen, og læg en snor ned over fuglen, som vist på billedet nedenfor. Fugt eventuelt også snoren med lim, og læg den anden ‘halvdel’ af fuglen ovenpå snoren. Pres til, og hold fuglen op, så du kan se, hvordan den “flyve” på snoren. Justér, så fuglen får den ‘retning’ du ønsker og læg eventuelt i pres lidt tid. Gør det samme med de 5 andre fugle.
    9. Mens fuglene tørrer på snorene, kan uroens ophæng laves: Klip 3 længere snore, og bind dem om broderiringen. Knuderne skal fæstnes mod indersiden af ringen. Fordel snorene jævnt på cirklen og saml snorene i en højde over ringen, som du synes er pæn.
    10. ‘Fold’ de tre snore om, så de udgør en løkke (på ca. 8cm) og tag en fjerede snor. Denne snor skal holde løkken sammen. Jeg fulgte denne macramé-guide til en såkaldt “gatherhering knot”. Justér eventuelt de tre snore igen, så ringen hænger lige.
    11. Nu skal fulgene hænges på ringen – hæng to mellem hver af ophængssnorene, og varier højden på fuglene. Fastgør dem med et par knuder på indersiden af ringen.
    12. Nu er uroen færdig og kan hænges op i en snor eller krog – lige hvor hjertet begærer det.

    Hvis I følger denne guide, så tag mig endelig på instagram. Og hvis der er noget som helst, I er i tvivl om, så sig endelig til. Jeg elsker at høre fra jer.

    Jeg håber sådan, at søndagen har været god ved jer.

    Kærligst Sarah

  • COMING UP »

    Jeg er den. Alene.

    LÆS OGSÅ

    • DIY: Kommode med bøjleplads(IVAR IKEA HACK )
    • DIY: 3D påskekylling
    • DIY: nem julestjerne af papir ✨

    Trackbacks

    1. DIY: Flyvende fugle som julepynt - SARAH STRANGE siger:
      2. juli 2021 kl. 14:28

      […] meste af julemåneden sidste år, blev fuglene aldrig til julepynt. I stedet blev de i januar til en uro til en meget kær veninde og hendes søde barn. Men i år skal det være. Ja, faktisk har jeg endnu en fugleidé i tankerne, men first thing […]

      Svar
    2. Udendørsdrømme ??? - SARAH STRANGE siger:
      7. juli 2021 kl. 15:30

      […] udendørsrum, der indbyder til sommerhushygge med bøger og strikketøj? Og måske endda med en  uro i stil med den, jeg allerede har lavet, med muslingeskaller, som kan blæse lidt i den friske havluft? […]

      Svar

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    D. 6. dec.: Oprindelig borede jeg huller i børnes D. 6. dec.: Oprindelig borede jeg huller i børnesengen for at skabe en klatrevæg som pladsbesparende alternativ til en trappe. Min tanke var derudover at skabe nogle små ‘vinduer’, så hverken sengen oppe eller hulen under blev for mørk og indelukket. Hvad jeg ikke havde forudset var, at sengen i sig selv ville lyse op, når mørket var faldet på. Det gjorde mig så glad første aften jeg opdagede det, og den gør mig stadig glad - hver mørke morgen og hver mørke aften. Ja, jeg synes nærmest at det ligner en lysende julekugle af en seng på denne tid. 
Hvad synes I? ✨
.
.
.
#småhjem #kidsroom #kidsbedroom #kidsbedroomideas #compactliving #compacthouse #indretning #børneseng #indretningsinspiration #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #tinyliving #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #mynordichome #copenhagenhome #myscandinavianhome #mynordicroom #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    4. december: Der er noget skørt over sådan at be 4. december: Der er noget skørt over sådan at beslutte, at ‘nu er julen her’, sådan som vi kollektivt gør det hvert år. Jeg elsker julen. Men i år er den lidt sværere at finde frem af kassen. Den hænger i bremsen og jeg gør det samme, mens jeg messer ‘jeg nægter at løbe rundt, jeg vil tage den med ro!’ Måske er det et år med lige lovlig mange bolde oppe i luften, der er ved at lande? Måske er det det fordi vi i vores familie har mistet lige lovlig mange gamle, elskede mennesker på lige lovlig kort tid? Måske er det verden? Måske lidt af det hele. Så jeg forsøger bare at gøre lidt. Ikke af det hele. Men af dét der gør mig glad og giver ro. Hver dag. Så i dag hang jeg en lyskæde op. Helt simpelt, og med krøllede ender som mit hår har fået sig. Fordi julen er lys i mørket. Og som en krans om den allerbedste udsigt over Nørrebros tage, som vi også har fået mere af på bare ét år 🌃
.
.
.
#simplechristmas #simplechristmasdecor #minimalisticchristmas #christmaslight #julelys #lyskæde #julelysimørket #minimalchristmas #christmasdecor #staystrangejul #julen2023
    3. december: DIY: et juletræ for hele familien. 3. december: DIY: et juletræ for hele familien. 
En del af mig har drømt om at købe et lille juletræ i krukke. Men for nu gør det her det ud for vores juletræ herhjemme 🌲

Materialer: 
- karton (eller ‘stift’ gavepapir, pap eller andre rester)
- perler 
- nål og tråd 

Tid: 15-20min pr træ. 

Alder: 0-99. 

I går havde vi hele min familie på besøg, og i stedet for den sædvandlige gåtur mellem eftermiddagskaffe og aftensmad hev vi karton og perler frem. Det var mega hyggeligt, og store som små gad godt være med. Vi prøvede med ståltråd i stedet for snor i går, hvilket gjorde det lettere for de helt små at være med til at samle træerne. Til gengæld blev de lige skæve nok. Derfor er eksemplet her på sytråd, men begge dele går helt klart! 
Rigtig glædelig 1. søndag i advent 🙆🏻‍♀️
.
.
.
#diyjuletræ #juletræ #diyjulepynt #julen2023 #diychristmasdecor #diychristmasornaments #julepynt #julepyntdiy #børnejulepynt #julepynttiljuletræet #staystrangediy #staystrangejul #julepyntdiy
    2. december: DIY: last-minute adventskrans 🪄 Je 2. december: DIY: last-minute adventskrans 🪄
Jeg medgi’r, at jeg slet ikke er ude i så god tid, som jeg kunne have været. Men netop derfor er denne adventskrans et hit igen i år. Den har virket for mig i tre år nu. Og før det brugte jeg et ovalt chokoladeæskelåg (i metal) i flere år. Anything goes, siger jeg, mens jeg insisterer lidt ekstra på, at jeg selv sætter baren, gerne vil genbruge og aller helst vil tage tingene slooow her i julen 🧘🏻‍♀️🕯️
.
.
.
#diyadventskranz #adventskrans #adventskranz #diychristmasdecor #adventslys #diyjul #diyhomedecor #diychristmaswreath #julen2023 #diyjulepynt #staystrangediy #staystrangejul
    1. dec: det hjemmelavede kalenderlys knækkede men 1. dec: det hjemmelavede kalenderlys knækkede mens jeg var i Barcelona. Nogen kom til at lege med det. Min første indskydelse var at lave et nyt; jeg havde et ekstra lys allerede. Og jeg forsøgte da også, men det hele blev forhastet og forkert. Og så sad jeg pludselig der blandt stempler og lys og kom til at tænke på, at jeg aldrig havde lært børnene at dryppe lys. Og jeg fik er helt skørt flashback til zenøjeblikke med lys og glas og vand da jeg selv var barn. Så vi skød stemplerne til side, fyldte to glas vand og dryppede lys på skift (pga mine nerver over langt hår og uldtøj). Bagefter dryppede vi også det knækkede lys sammen, så det blev lappet. En stor del af min drivkraft til at bygge, strikke og lave ting selv kommer fra et håb om, at mine børn vil se og opleve, at man kan lave det meste selv, men jeg håber allermest, at de vil hæfte sig ved, at det meste kan fikses igen (både i håndgribelig og i overført betydning.) ❤️‍🩹
.
.
.
#diykalenderlys #kalenderlys #kalenderlysdekoration #julen2023
    I morgen begynder julemåneden, og jeg får altid I morgen begynder julemåneden, og jeg får altid sådan en ekstra lyst til at rydde op lige op til julepynten hives med. Så kort før solen forsvandt rykkede jeg lidt rundt i køkkenet - I håbet om et mere simpelt udtryk. Jeg er jo egentlig mest fan af så få ting som muligt. Så det dér med at hive en hel flyttekasse ned fra loftet med pynt og dimseri, tricker mig faktisk lidt. Selvom jeg elsker jul. Og hygge og DIY. Jep. Dilemmaet. 
.
.
.
#skandinaviskæstetik #småhjem #tinykitchen #compactliving #compacthouse #indretning #indretningsinspiration #indretningstips #indretningmedgenbrug #indretmedgenbrug #indretningsideer #thescandinavianhome #boligindretningogkreativitet #boliginspo #nordicspace #nordiskinteriør #nordiskehjem #thescandinavianhome #stillwithstories #homemadehome #solebich #softaesthetics #myscandinavianhome #mynordicroom #copenhagenhome #staystrangehome #staystrangediy #livetpåfemte
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2023 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in