• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    DIY, Påske · 30. marts, 2018

    DIY: naturfarvede påskeæg

    Altså, hvor jeg håber denne langfredag bliver så lang, som overhovedet mulig. Laaaang og langsom ?

    Vi er draget i sommerhus. Det bedste sted på jorden, hvis du spørger mig.
    Solen skinner. Fuglene synger, og om lidt er det store påskebord dækket. Jeg mangler ikke noget. Overhovedet.

    Det er simpelthen noget af det mest priviligerede at være på ferie med familie. Familie, som elsker at være sammen med vores datter, og fjoller og finder på skøre lege. Dagen lang. Vi gik alle ud som et lys i går. Helt brugt op af sjov og ballade og grin. Og mad, naturligvis. Altid masser af god mad.

    Det betyder også, at jeg – selvom jeg var alene forælder på skansen det mest af dagen i går – fik tid til at eksperimentere med et par ekstra DIY-påskeæg. Hvis ret skal være ret, havde jeg håbet at få dem lavet hjemme i vores nørrebro-lejlighed før afgang til påskeferien, så jeg helt overskudsagtigt kunne sætte indlægget til autoudgiv. Men ting tager tid. Særligt når man i sidste øjeblik skal have vasket tøj og pakket til en lille uge. Og sådan gik det til, at jeg forsigtigt fragtede pustede æg, skåret kål, en klat smør og et par svampe med i sommerhus. Uden at noget gik i stykker(!) Og æggene er endda blevet meget meget flottere, end jeg troede muligt. Min fremgangsmåde er inspireret af HOMEY OH MY ‘s guide fra sidste år. Dog med nogle forskellige justeringer og tilrettelser. Her er hvad jeg gjorde..

    Det skal du bruge:

    • Pustede æg. Jeg har siden denne guide fået det fif, at man bør stikke en strikkepind/grillspyd eller lignende gennem først det ene hul, så æggemassen og så det andet hul, sådan at hinderne og æggeblommen springer. Dette skulle betyde, at æggene er lettere at puste.
    • En klat smør.
    • En ‘naturlig svamp’. Jeg gik efter en måneformet svamp som vist i Homeys guide, men kunne ikke opdrive dem i nogen som helst helsekostbutikker. Den var simpelthen udsolgt alle steder. Jeg blev faktisk helt nervøs for, om alle var i gang med samme projekt som mig. Haha. Derfor endte jeg i stedet med at købe en ansigtssvamp i Matas. Og den fungerede altså ganske udemærket!
    • Et halvt rødt kål (rødkål/rødt spidskål eksempelvis).

    Det gjorde jeg:

    • Skær kålen i grove strimler, og læg det i en kasserolle. Fyld lige netop vand over, så kålen er dækket, og bring det i kog.
    • Kog kålen i ca. 30min.
    • Hæld det farvede vand i et (eller flere) høj(e) glas. (Afhængig af, hvor mange æg du vil farve.) Lad det farvede vand køle af til stuetemperatur.
    • Fordel en klat smør på en smule af svampen, og dub smør over hele ægget. Et af gangen. Jeg gjorde således; Hold pegefingeren over det ene hul og tommelfingeren over det andet. Drej så ægget rundt om sin egen akse, som du får det duppet til i ‘svampede smørstriber’ på langs. Des mere smør, des hvidere æg. Des mindre smør, des mere blåt æg.
    • Sørg for at røre så lidt som muligt ved ægget, og placer det i den blå væske. Når det nu er pustede æg, vil de gerne flyde ovenpå vandet. Jeg holdt dem derfor nede, så vandet kunne sive ind i ægget. Som jeg fik lavet flere æg, placerede jeg dem ovenpå hinanden, og fik dem alle dækket af væsken. Til sidst placerede jeg et lille snapseglas ovenpå det øverste æg, så det holdt dem under vandet.
    • Lad dem stå ‘i blød’ et par timer. Eller længere, hvis du ønsker et mere mørkeblåt utryk. Jeg ønskede et ret lyseblåt skær, så jeg lod mine stå i præcis to timer.
    • Tag dem op af vandet, når de har den ønskede kulør, og ryst vandet ud af ægget. Lad æggene tørre igennem, inden du forsigtigt tørrer smørret af skallerne med køkkenrulle.
    • Nu er er blot tilbage at bruge dem som pynt. Med eller ude snor. Hvis du vil sætte en snor i gøres det let, som forklaret i min anden DIY-påskeægsguide. (Siger man det mon sådan? Det blev et langt ord, og reklame for mig selv. Haha ? )

    Rigtig god fornøjelse!

  • COMING UP »

    Fredagsfif på en onsdag

    LÆS OGSÅ

    • Gratis strikkeopskrift til køkkenhåndklæde
    • DIY: Hvordan man kan spare plads på vasketøjDIY: Hvordan man kan spare plads på vasketøj
    • DIY: Madplan – nu til print

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    @nakedknit
    designer, skriver og gør-det-selv 🤸🏻

    Jeg bliver seriøst lige begejstret hver gang; tænk Jeg bliver seriøst lige begejstret hver gang; tænk, at planter kan lave plantebabyer så let? En uge er alligvel også en rekord herhjemme. Og med det her vejrskifte, men de mange lyse timer stadig, er det måske perfekt timing for at stiklinge-amok? Jeg synes i hvert fald det kalder på grøn begejstring indenfor. 

Denne gang lavede jeg stiklinger af vores ‘mølplante’ - som vel egentlig skulle hedde anti-mølplante, fordi den eftersigende holder møl væk. Om det virker, ved jeg ikke. Men livrem, seler og en plante og alt det der. Nu håber jeg bare, at stiklingerne kan stikke i vejret i deres jordpotte, så de bliver klar til at flytte hjemmefra og med ind på vores nye kontor om et par uger 💚

#urbangardening #livetpåfemte #compactliving
    August kom, og august gik. Jeg elsker den friske August kom, og august gik. 

Jeg elsker den friske start efter sommeren. Men i stedet for at sætte afsted med 1000 km / t, forsøgte jeg at have speederen halvt i bund for at nyde det sidste sommer lidt ekstra. Alt imens jeg skiftede sommertøjet ud med malertøj, planterne ud med stillinger, havde klaus i lejligheden, plantede altanen til og indtog et kontor så småt. Her på bagkant føler jeg mig bagud på anden dag i september. Men det er nok regningen og den evige balancegang; hvor findes det perfekt tempo, hvor jeg kommer afsted og ud over stepperne, mens jeg er til stedet og nyder lige nu samtidig? Jeg ved det ikke. Jeg arbejder på det, mens jeg arbejder på at komme i mål med kontoret. Snart. Men. Sikke mange ting der alligevel skete - i den tid august var her. 

Kontoret in the maling 🌪️

🚲🚲🚲

Altanen fra himlen. Og kuren mod min post-ferie-5.sals-klaus. 

Min farmor har strikket mig en top 🩶

Stiklinger løs. 

Hjemmekontoret anno august 2026. 

Altanlove!

Kan smage lag på lag-sæsonen. 

Kill them with kindness, siger de. Jeg siger: dette er mit modsvar til duerne på vores altan.

🎪💡

Har jeg nævnt, at jeg er en sucker for lister?..

.. og planter ? 

Tak til august for alt det du kom og var 🌱
    Jeg har aldrig bygget noget, hængt noget op eller Jeg har aldrig bygget noget, hængt noget op eller repareret noget uden at ende med at føle mig enormt empowered af det. Jeg kan føle mig topfrustreret undervejs, men slutresultatet er altid, at jeg føler vores hjem og jeg selv er vokset - til at være mere og kunne mere end jeg troede. 

Så når jeg bygger på vores hjem, bliver det så håndgribeligt at de fleste rammer - fysiske og ikkefysiske - er modellerbare. Og i den proces formes jeg selv og min oplevelse af, hvad jeg selv kan også. Et lille opgør med ‘det kan man ikke’ eller ‘det skal man ikke’ og en hyldest til ‘jeg sætter mit spejl som jeg vil’ og ‘når jeg kan det her, gad vide hvad mere jeg kan, hvis jeg prøver.’ Og wauwsa det er en fed følelse! 
Og det var over and out fra lidt mandagsempowerment herfra ✨🫢
    Efter i årevis at have talt stolpe op og stolpe ne Efter i årevis at have talt stolpe op og stolpe ned om, at nøglen til at bo småt er at sortere ud og eje mindre, kan jeg ikke komme udenom det; 

vi mangler opbevaringsplads! 

.. til vores vinglas. For uanset hvordan vi vender og drejer det, vil vi have vinglas til en fest. Og de glas fylder. Så. Vi (ok særligt jeg) tænker på at hænge vores to Ivar-skabe op i gangen. Du ved, side om side, bare lige over gulvlisten, male dem og en topplade på. 

Spørgsmålet er bare, om jeg komplet ødelægger gangen, som i forvejen er ok smal. Hjælp og inputs er kæmpe velkommen 👇
    Jeg er en sucker for ærligt indhold. Alligevel har Jeg er en sucker for ærligt indhold. Alligevel har jeg simpelthen været så meget i tvivl om, om jeg kan lægge en video som denne op. Fordi det her var en lidt presset dag i selvstændigland, hvor momsen endnu hang over mit hoved, og jeg ikke anede, om min næste måneds løn var hjemme eller ej. Og jeg synes jeg lyder lidt spids. Men jeg gør det. For: Der er helt klart flere dage, hvor jeg kniber mig selv i armen over, at strik blev mit arbejde, end hvor jeg slår mig selv for panden over alt hvad der følger med at være selvstændig. Men sidstnævnte findes også. Og i dét lys deler jeg den her video. (En video hvor jeg apparently hellere ville snakke om ind-fra-højre-opgaverne der lige fyldte der end alt det der normalt fylder i mit arbejdsliv.)

For foruden at designe strik, skal strikkeopskrifterne også udregnes og formuleres (sværere end man tror). Der skal tages fotos og videoer og laves larm og  strategi. Og så har jeg slet ikke talt om nyhedsbreve, kundeservice og samarbejder med garnproducenter, garnforhandlere, teststrikkere og opstrikkere, økonomi og alt muligt andet. Der er 1000 hatte, og det er det jeg elsker - at jeg skal lidt af det hele. Og at alt skal tænkes fra alle vinkler. Jeg er helt vild med, så meget jeg lærer og vokser af det her arbejde! Og jeg forstår stadig ikke, at så mange mennesker faktisk strikker vores designs, at det er muligt!

Men hvis ikke jeg også er med til at sige de andre hatte højt, så kan jeg heller ikke tillade mig at himle med øjnene (det kan man aldrig - sorry, det var en dum dag!) over, at folk tror, at det kun findes en strikkehat i strikkebiksen. Og den snak og det billede af det selvstændige liv vil jeg så gerne blive bedre til at dele mere af. Og det var lige lovlig meget hattesnak - og snak generelt. Nu vil jeg.. rense vores nye kontor ned.. og forhåbentlig strikke bagefter 👋🤓😅
    Det viser sig, at jeg har taget langt flere billed Det viser sig, at jeg har taget langt flere billeder af planter end af gondoler i Venedig. Til mit forsvar har  jeg har været der før - for mange år siden. Så jeg kiggede mere op end ned denne gang. Til gengæld rejste vi med tog hjem derfra - modsat for 14(?) år siden. Og det gik så smooth, at jeg næsten har lyst til at tage tilbage igen snart; 

Togturen strakte sig over 2 dage og 3 tog:
Venedig - München (8 timer) 
(overnatning i München)
München - Hamborg (5,5 timer)
(30 mins skift)
Hamborg - Kbh H (6 timer) 

Jeg kan så mega godt lide tempoet, udsigten og luften der er ved at kunne rejse med tog. Særligt med børn. Desværre var vi for sent ude, (og klart også for sparsommelige) til at tage et nattog på den første strækning. (Vores dagstur fra Venedig-München kostede 750kr for os 4 mod de 3500kr en natkupé havde kostet). Men dagsturen kan også noget, fordi man kan kigge ud, spise mad imens, og gå ture i de uendeligt lange tog. Jeg kunne dog ønske mig endnu flere og billigere nattog i fødselsdagsgave. 

Ps. er der nogen der kan se, hvilket træ der står på altanen på den første video? For sådan ét er måske et mere realistisk ønske?🤞

Pps. Jeg kalder karrusellen her: ‘Venedigs vækst og vasketøj.’ 🎤
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in