• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    DIY · 23. august, 2018

    DIY bænk med opbevaring

    TÆNK, der kommer hermed en lille DIY-guide til en BÆNK.
    (Til jer af jer, der også kigger med på Instagram, vil I måske fornemme, at jeg tilsyneladende gør mig i rim i dag. Jeg forsøger at stoppe mig selv nu.)

    Jeg har gået og sukket for mig selv over, at jeg har for mange store beslutninger og bekymringer hængende over hovedet til, at små DIY’s kan nås eller virker overkommelige. Altså, hvor jeg elsker at lave ting til mit hjem selv! Og det fornemmer jeg også, at mange af jer gør? Derfor har jeg tryllet et ‘gammelt’ projekt frem i dagens anledning. Jeg har nemlig en bænk i ærmet, som allerede er lavet, men som jeg bare aldrig har fået dokumenteret herinde. Og dét er jo en fejl, der kan gøres noget ved.

    Da vi flyttede ind i vores nuværende hjem, var jeg sikker på, at jeg gerne ville have en bænk som en del af vores spiseafdeling. Dels fordi jeg synes, det gav en hyggelig landkøkken-stemning, men også fordi det optimerer pladsen, da et spisebord dermed kan stå tættere på væggen end hvis der er stole hele vejen rundt. (Stole skal jo kunne flyttes ind og ud, som man sætter sig.) Dels fordi jeg tænkte, at der i en bænk kunne implementeres noget opbevaring, hvilket igen ville spare plads andre steder.
    Efter at have ledt efter ‘færdige’ løsninger, kom jeg frem til, at jeg nok bedst kunne få det, jeg ønskede mig, hvis jeg selv lavede bænken. Så det var, hvad jeg gjorde. Godt hjulpet på vej af IKEA.

    Her er, hvad jeg brugte: 

    • Moduler af BESTÅ – antallet afhænger af, hvilken længde du ønsker bænken i. Jeg har her bygget vores op af dette modul og  dette modul – med skuffer i, vel at mærke.
      (Til en start havde vi dem blot med låger, men man skal helt ned på gulvet og krybe for at kunne danne sig et overblik over rummenes indhold. Med skuffer kan man sidde på bænken og hive frem af gemmerne. Dét er lidt mere praktisk, skulle jeg hilse at sige.
    • Skruer (eller bolte, hvis du virkelig vil mejsle dem godt og grundigt sammen).
    • Eventuelt ben.
      Denne del kommer helt an på præferencer i forhold til siddehøjde og udseende. Jeg startede ud med ben, men fortrød da bordhøjden ikke passede til.. Jeg skiftede derefter blot tilbage til de medfølgende “fødder” til modulerne. 
    • En skummadras.
      Jeg købte min lokale stof-butik, og valgte en relativt tyk én. Ene og alene på grund af siddecomfort. 
    • Stof til madrassen.

    Redskaber, som jeg havde og brugte til bænken:

    • En boremaskine
    • En symaskine
    • En saks



    Således gjorde jeg: 

    • Jeg samlede BESTÅ-modulerne og skufferne.
    • Før skufferne blev sat i, borede jeg et par huller i siden af den mindste kasse, satte en skrue igennem, og satte den store kasse op mod den lille. Ved hjælp af én (mur eller person) til at holde kontra, kunne jeg bore skruen fast i den store kasse. Således blev de to kasser nu sat sammen til én lang bænk. Det er dog vigtigt at skruerne ikke når ud på den anden side af kasse nr. 2’s ‘væg’. Hvis den gør dét, kan skuffen ikke blive sat i. Mål derfor efter, inden du borer den igennem.
    • Placér herefter skufferne/lågerne i bænken.
    • Klip skummadras til, så den passer med bænkens øverste siddeplade.
    • Tag stoffet, mål efter madrassen, og sy nu et betræk.
      Jeg syede betrækket med velcro-luk på bagsiden, sådan at det kan tages af og vaskes. Meen det blev ikke just kønt eller detaljefint. Derfor altså ingen udførlig guide hertil. Jeg er sikker på, at andre ville kunne sy et meget bedre betræk end jeg gjorde. Men det gode ved dette betræk er, at man kan gemme meget på bagsiden ?

    Oprindeligt overevejede jeg at lave bænken med en simpel lys træplade som siddeplads. Dette er altså også en mulighed. Comforten i den bløde hynde blev dog det vindende argument i dén sag.

    Husk, at du altid er mere end velkommen til at stille spørgsmål eller skrive kommentarer nedenfor.

    Rigtig god torsdag og eventuelt god fornøjelse 🙂

    Kærligst S

  • COMING UP »

    Tirsdagens tip: Et husmor tip til at klippe pandehår ✂️

    LÆS OGSÅ

    • Inspiration til tørrede blomsterkranse
    • DIY: personligt og let julepynt…
    • Hvis jeg skulle pynte op til halloween..

    Comments

    1. Marianne says

      23. august 2018 at 14:35

      SUPER FLOT! Du er altså bare en handy girl!👍🏻👏🏻❤️

      Besvar
      • Stay Strange says

        23. august 2018 at 14:39

        Taaak, Marianne <3

        Jeg tror også, at den er kommet for at blive. Man både sidder godt, og har masser af opbevaring deri 🙂

        Besvar
    2. Catrine says

      28. november 2019 at 09:23

      Nu kommenterer jeg lige et gammelt opslag, da jeg selv vil lave en bænk. Kan den sagtens holde til at man sidder flere derpå?

      Besvar
      • Stay Strange says

        16. december 2019 at 20:22

        Det er da bare SÅ dejligt med spørgsmål på ældre sager 🙂

        Svaret er helt simpelt: JA, sagtens! Vi har siddet op mod 5 voksne mennesker og spist derpå – uden problemer. Jeg håber ikke at mit svar kommer for sent, eller har bremset dig i at kaste dig ud i projektet 🙂

        Besvar

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Strikker et hjemmelavet (arbejds)liv
    og et lille hjem sammen..
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Jeg tog måske Tetris-metaforen lidt langt, men alt Jeg tog måske Tetris-metaforen lidt langt, men altså.. jeg spillede ustyrligt meget Tetris på min lommeregner i gymnasiet 🫰

#småhjem #livetpåfemte #compactliving #opbevaring
    Pointen kommer til sidst. Lover 🤚* *kig efter et Pointen kommer til sidst. Lover 🤚* 
*kig efter et stk fjollet vink

Men ærligt, jeg kan ikke stoppe med at skrive eller tale om indretning. Det her var det korteste jeg formåede. Men dén her vinkel på indretning løsner mig og de praktiske irritationer op hver gang - også når jeg har allermest sommerklaus ⛱️

Og det gør også, at jeg går til de praktisk (lets be honest) nogle gange lidt besværlige og tidskrævende projekter med et andet overskud. For jeg er ved at give form ikke bare til et hjem. Men til vores liv. Og wauw, der følger en ekstra tank energi med den tanke. I hvert fald for mig. 

Har du par ‘indretningsbriller’, du vender tilbage til igen og igen?

#småhjem #compactliving #livetpåfemte #thescandinavianhome indretningstips
    Vores familie troede ikke på os, da vi sagde, at v Vores familie troede ikke på os, da vi sagde, at vi ville sove på gulvet. Men vi mente det. Og vi mener det stadig. 

For den store (ikke så store 140-seng) føltes som spild af kostbar plads i vores 2-værelses lejlighed. Sengen stod som ét stort stempel af rummet - her er en seng, her er et soveværelse. Og det er jo fint, hvis et rum er et soveværelse. Men vi ville gerne bruge rummet som soveværelse om natten og stue om dagen. Så. Nu sover vi på gulvet. Og om dagen hænger vi madrassen på væggen. (Og ruller vores topmadras under vores store sofa, hvor den ikke kan ses. På den måde skal vi ikke rede sengen op hver aften.)

Det føles som om vi både har fået vores stue og vores soveværelse tilbage. Det er så fedt! Og så er jeg ret vild med dagligt at blive mindet om, at der ikke er nogle møbler man ‘skal’ have i sit hjem. Det bestemmer man heldigvis selv. Den slags autonomi kan jeg godt lide. 

Men jeg fornemmer, at det ikke er for alle 😅
Ville du kunne sove på gulvet? 

(Reklame, da jeg modtog Hooked (en væghængt sovesofa-seng) i gave sidste år på egen forespørgsel. Tak for den, @karup_design) 

#småhjem #soveværelse #compactliving #livetpåfemte
    .. og på en måde er det en slående timing med, at .. og på en måde er det en slående timing med, at jeg sådan har lyst til at dele mere af både op og ned fra det lille hjem 🙃

#småhjem #livetpåfemte
    Farver på det sidste 🎨 Farver på det sidste 🎨
    1) sku spørge fra en ven 2) det her er et ærligt f 1) sku spørge fra en ven
2) det her er et ærligt forsøg på at lade være 
Kys
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in