• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    BILLIGE TRICKS, DIY · 24. januar, 2018

    DIY-puslebord (repost)

    Jeg er helt helt vild med DIY. I starten af bloggens levetid lavede jeg to stk. om ugen, og lagde ud.  Sagen er dog pt. den, at jeg er i gang med at rydde ud. Konmari-style.. Og hvis der er nogen derude, som sidder og har lyst til den slags, så synes jeg virkelig, at det giver mening! Lad jer ikke skræmme af mit langsomme tempo ?

    Årsagen til min hastighed er enkel; Marie Kondo (Konmari) foreslår, at man rydder ud én kategori af gangen – tøj er eksempelvis én kategori. Det har bare vist sig, at vi har vores kategorier spredt godt og grundigt ud over det hele. Helt uden jeg var klar over det! Tag bare kuglepenne. En lille bitte ting, som viser sig at snige sig ind over det hele. Samlet set tror jeg, at vi har haft 8 forskellige steder, hvor vi liiige har en lille kuglepen-samling. Min tid til at rydde ud er når den yngste på adressen er puttet, og inden jeg selv bliver for træt. Med andre ord har jeg en times tid til at rydde op om dagen – hvis det går højt ? Og det kræver selvsagt sin logistik, når tingene sådan er spredt ud over det hele. For skal jeg jo nå at forberede det inden hun er lagt.. Så ja, det er ikke hver dag jeg når det, og derfor trækker den der udrydning (af oprydning) i langdrag! Nåh, men tilbage til de dér DIY’s!

    På grund af ovenstående proces, laver jeg ikke så meget for tiden – altså ud over at arbejde her, på min nye pind, og så at rydde ud… DIY’s bliver der dermed ikke lavet såå meget af. Det store internet hvisker mig dog i øret, at I er relativt mange som har kigget på mit DIY-puslebord!? Det gør mig virkelig glad! For ej, hvor er jeg glad for dét projekt! Derfor tænkte jeg, at jeg ville komme med en servicemeddelelse til de af jer, som ikke har fundet jeres vej derind på egen hånd:

    Jeg har lavet en guide til, hvordan man kan forvandle en kommode til en pusleplads lige her…

    Den endte med at se således ud, og vi er, efter 1,5 år med den under vores tag, stadig meget tilfredse! Go get it, if you want ??‍♀️

    Rigtig god onsdag til jer derude!

  • COMING UP »

    Tirsdagens tip: Smart plantejord ?

    LÆS OGSÅ

    • Klink skårene med guldlim…
    • DIY: Vaskeklude
    • DIY: Muslingeuro

    Comments

    1. Julie says

      25. januar 2018 at 09:22

      Mega fint og god idé 🙂

      Besvar
      • Stay Strange says

        25. januar 2018 at 13:45

        Taaak <3

        Besvar
    2. Fie says

      22. april 2022 at 06:25

      Den er bare så fin 💛 Ved du eventuelt, hvor tykke pladerne du har anvendt til hylderne er? 🌱

      Besvar
      • staystrange says

        13. oktober 2023 at 09:54

        Nej, det ved jeg desværre ikke længere. Jeg til tro de er et sted mellem 2-3 cm 🙂

        Besvar

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    Strikker et hjemmelavet (arbejds)liv
    og et lille hjem sammen..
    Strik: @nakedknit 👙
    DIY: 👇

    Jeg tog måske Tetris-metaforen lidt langt, men alt Jeg tog måske Tetris-metaforen lidt langt, men altså.. jeg spillede ustyrligt meget Tetris på min lommeregner i gymnasiet 🫰

#småhjem #livetpåfemte #compactliving #opbevaring
    Pointen kommer til sidst. Lover 🤚* *kig efter et Pointen kommer til sidst. Lover 🤚* 
*kig efter et stk fjollet vink

Men ærligt, jeg kan ikke stoppe med at skrive eller tale om indretning. Det her var det korteste jeg formåede. Men dén her vinkel på indretning løsner mig og de praktiske irritationer op hver gang - også når jeg har allermest sommerklaus ⛱️

Og det gør også, at jeg går til de praktisk (lets be honest) nogle gange lidt besværlige og tidskrævende projekter med et andet overskud. For jeg er ved at give form ikke bare til et hjem. Men til vores liv. Og wauw, der følger en ekstra tank energi med den tanke. I hvert fald for mig. 

Har du par ‘indretningsbriller’, du vender tilbage til igen og igen?

#småhjem #compactliving #livetpåfemte #thescandinavianhome indretningstips
    Vores familie troede ikke på os, da vi sagde, at v Vores familie troede ikke på os, da vi sagde, at vi ville sove på gulvet. Men vi mente det. Og vi mener det stadig. 

For den store (ikke så store 140-seng) føltes som spild af kostbar plads i vores 2-værelses lejlighed. Sengen stod som ét stort stempel af rummet - her er en seng, her er et soveværelse. Og det er jo fint, hvis et rum er et soveværelse. Men vi ville gerne bruge rummet som soveværelse om natten og stue om dagen. Så. Nu sover vi på gulvet. Og om dagen hænger vi madrassen på væggen. (Og ruller vores topmadras under vores store sofa, hvor den ikke kan ses. På den måde skal vi ikke rede sengen op hver aften.)

Det føles som om vi både har fået vores stue og vores soveværelse tilbage. Det er så fedt! Og så er jeg ret vild med dagligt at blive mindet om, at der ikke er nogle møbler man ‘skal’ have i sit hjem. Det bestemmer man heldigvis selv. Den slags autonomi kan jeg godt lide. 

Men jeg fornemmer, at det ikke er for alle 😅
Ville du kunne sove på gulvet? 

(Reklame, da jeg modtog Hooked (en væghængt sovesofa-seng) i gave sidste år på egen forespørgsel. Tak for den, @karup_design) 

#småhjem #soveværelse #compactliving #livetpåfemte
    .. og på en måde er det en slående timing med, at .. og på en måde er det en slående timing med, at jeg sådan har lyst til at dele mere af både op og ned fra det lille hjem 🙃

#småhjem #livetpåfemte
    Farver på det sidste 🎨 Farver på det sidste 🎨
    1) sku spørge fra en ven 2) det her er et ærligt f 1) sku spørge fra en ven
2) det her er et ærligt forsøg på at lade være 
Kys
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in