• Bloglovin
  • Email
  • Instagram
  • SARAH STRANGE

    DIY OG ET LANGSOMMERE LIV?

    • DIY
    • Minimalisme
    • TIPS
    • Om

    Minimalisme, TORSDAGSTANKER, Uncategorized · 4. januar, 2018

    Drastiske midler i brug i jagten på et mere minimalistisk liv!

    Det blev en liiidt lang overskrift, men ovenpå sådan en uplanlagt blog-pause (på nogle dage, godt nok, men alligevel), må jeg jo anvende lidt dramatiske virkemidler.. Mon det bare skræmmer væk? ?

    Noget af dét jeg har glædet mig aller mest til, ved at blive færdig med mit speciale, har været at kunne kaste mig ud i et projekt, som jeg har haft lyst til lige siden Mallorca.

    Ja, jeg vil faktisk gå så vidt som til at sige, at jeg har haft mig lidt af en bolig-åbenbaring. For nogle vil det måske være åndssvagt åbentlyst, men 25-øren er altså først faldet hos mig for nylig! Åbenbaringen lyder således: Måske handler vores pladsproblemer ikke om pladsen eller skabene, som vi opbevarer i, men hvad vi putter i den plads vi har?

    Kort sagt landede vi i en (mildest talt) minimalistisk lejlighed på Mallorca, hvor der kun var dét vi havde brug for. Ingen fuss. Og da vi kom hjem, var det som om jeg gik ind i et hjem fyldt af ting. Jeg blev slået af, hvor mange ting vi ejer og har i vores lille hjem på 5. sal. Og hvor meget mere fedt jeg synes det er med ro omkring mig (alene af den grund, at der er så meget mindre at rydde op ?)

    Få dage efter vores hjemkomst stødte jeg via Instagram på blogger og minimalist Jessica Rose Williams. Hun havde skrevet et indlæg om, hvordan hun aktivt har valgt kun at leve med ting hun elsker. Som virkelig betyder noget for hende. Selvom hun sådan én (som mig) som elsker smukke ting, og derfor har svært ved at begrænse sig. Da jeg så kiggede videre rundt på alle de ting vi har, slog det mig, hvor meget jeg faktisk ejer af ‘pligt’. Ting jeg føler jeg skal beholde. Fordi jeg har fået dem af én jeg holder af, fordi de fortæller en historie, men ikke fordi jeg holder af tingen.

    Efter lidt mere læsning gik det op for mig, at Jessica er inspireret af Marie Kondos udgivelse ‘Magisk oprydning’. Og dén bog er jeg stødt på før!… I en lufthavn i LA på vej hjem fra en familieferie med kææmpe højgravid mave. Jeg tænkte (også) den gang, at jeg godt gad læse den – jeg mener, hvem vil ikke have et evigt ryddeligt hjem, sådan som Marie lover det? Men jeg slog koldt vand i blodet, og tænkte at det ikke gav mening at købe en bog, som jeg vidste jeg ikke ville få læst. Jeg skulle trods alt til at poppe min baby når som helst.

    Men på grund af min ‘åbenbaring’ har jeg altså nu Maries bog hjemme fra biblioteket. Jeg er altid lidt forskrækket over folk som mener at de har nøglEN til livet (Jep, så stort slår mange det faktisk op), fordi jeg ikke tror på, at noget sort-hvidt, men mere grå, mørkegrå, blågrå, semigrå…. og hvidt. Så ja, der er ting jeg blot trækker på smilebåndet over. Overordnet set er jeg dog begejstret. Meget, faktisk. Så begejstret, at jeg nu er gået i gang med at rydde op som hun foreslår det; med tøjet. Og der er allerede røget 3 sække til genbrugen! I morgen står den på bøger, og i løbet af weekenden ting. Hvad skal det ikke ende med? Et roligt, minimalistisk og mindre rodet hjem (og hovede), måske? Man har da lov at håbe. Jeg håber, og rydder op, og rydder ud! Med fast og hård hånd.

    Jeg giver klart en status igen på dén her rejse. Rejsen mod et mere minimalistisk hjem.

    Indtil da kan jeg altså ikke lade være at nævne, at jeg simpelthen er SÅ glad for, at I stadig sidder med dér på den anden side af skærmene ?

  • COMING UP »

    Hello from the other side! ?

    LÆS OGSÅ

    • Ugens opdagelse
    • Et lille børneværelse
    • Jeg ved det nu.. Det bliver jul igen år!

    Skriv et svar Annuller svar

    Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

    FØLG OGSÅ MED PÅ INSTAGRAM..

    FØLG @sarah.stay.strange

    sarah.stay.strange

    @nakedknit
    designer, skriver og gør-det-selv 🤸🏻

    Men der er stor forskel på at være noget og at gør Men der er stor forskel på at være noget og at gøre noget. 

Den største kunst er dog at modellere opgaverne og måden jeg arbejder på til den jeg er. Så jeg trives bedst. Udvikler mig. Udfordrer mig selv. Og bliver ved med at have lyst og mod på det. 

Jeg har tænkt meget over forskellen på at vide, hvad man vil lave, og at vide, hvordan man gerne vil leve.

Jeg ved godt, hvad jeg laver. Jeg strikker. Jeg designer. Jeg skriver opskrifter. Jeg driver en lille virksomhed.

Men hvordan jeg gerne vil arbejde, har jeg brugt længere tid på at finde ud af.

Hvor meget skal der være plads til fordybelse?
Hvor meget skal jeg egentlig arbejde?
Hvornår er en arbejdsdag god?
Og hvordan sørger jeg for, at det kreative bliver ved med at være den sjoveste del af arbejdet? 

Jeg er stadig i proces. 

Men en ting, jeg har fundet ud af er, at selvom proces kan føles frustrerende at være i, er det også den del af mit arbejde, jeg holder så mega meget af - at alt hele tiden kan modelleres. Både hvad jeg laver og hvordan jeg gør det.
    Noget af det mest udfordrende ved mit arbejdsliv e Noget af det mest udfordrende ved mit arbejdsliv er, hvor meta det er. Jeg er min egen ansatte og min egen chef. Og mit chef-jeg har vurderet at mit ansat-jeg trives bedst ved at komme ud og blive luftet hver dag, at have en ‘arbejdsplads’ som jeg kan lukke døren til og gå hjem fra. Et sted hvor momsen, møderne og det kreative fokus både kan slippes fri og parkeres. Og tænk engang. Pludselig ud af det blå blev vi prikket på skulderen og så snart malingen er tør og døren er sat i, så flytter vi ind på vores eget kontor; mit chef-jeg og mit ansat-jeg, og alt garnet 🐻
    For et par år siden var jeg sikker på, at vi skull For et par år siden var jeg sikker på, at vi skulle flytte.

Ikke fordi jeg ikke kunne lide vores hjem eller det at bo småt. Men fordi jeg pludselig - og meget overdøvende - begyndte at savne noget, vi ikke har: at kunne gå direkte ud i noget grønt.

Og så fik vi en altan. 

Den er ikke stor. Men den gav mig noget, jeg havde mere brug for, end jeg anede; Luft. Lys. Og overraskende meget himmel.

Jeg savner stadig det grønne. 
Og med min kærlighed til altanen, er det også blevet tydeligt for mig, hvor meget jeg elsker det grønne. Planterne. De små spirer. Alt det jeg kan få til at gro frem, og som gror frem helt af sig selv. Seriøst, det er jo magi!

Men jeg er meget bevidst om, at jeg måske ikke behøver det hele på én gang. Og at jeg prioriterer på vejen derhen:

Dét at bo småt og billigt blev ikke bare et vilkår, men et meget bevidst valg om at give os selv den frihed, som kommer med økonomisk frihed og tryghed - midt i at jeg prøvede noget ok shaky af; at bygge mit eget arbejdsliv op. 

Og den økonomiske ro der følger med det at bo småt heroppe på 5. sal, har været enormt afgørende for, at jeg har turde prøve mit frie arbejdsliv af på så mange måder:

Frihed til at arbejde på den måde, jeg gerne vil.
Frihed til at have børnene hjemme de første år.
Og også frihed til ikke hele tiden at skulle have mere. Men at tænke; hvad er det bedste liv for os. Lige nu. 

Og lige nu tænker jeg:
Vi bliver lidt endnu 🤍
    Jeg bliver seriøst lige begejstret hver gang; tænk Jeg bliver seriøst lige begejstret hver gang; tænk, at planter kan lave plantebabyer så let? En uge er alligvel også en rekord herhjemme. Og med det her vejrskifte, men de mange lyse timer stadig, er det måske perfekt timing for at stiklinge-amok? Jeg synes i hvert fald det kalder på grøn begejstring indenfor. 

Denne gang lavede jeg stiklinger af vores ‘mølplante’ - som vel egentlig skulle hedde anti-mølplante, fordi den eftersigende holder møl væk. Om det virker, ved jeg ikke. Men livrem, seler og en plante og alt det der. Nu håber jeg bare, at stiklingerne kan stikke i vejret i deres jordpotte, så de bliver klar til at flytte hjemmefra og med ind på vores nye kontor om et par uger 💚

#urbangardening #livetpåfemte #compactliving
    August kom, og august gik. Jeg elsker den friske August kom, og august gik. 

Jeg elsker den friske start efter sommeren. Men i stedet for at sætte afsted med 1000 km / t, forsøgte jeg at have speederen halvt i bund for at nyde det sidste sommer lidt ekstra. Alt imens jeg skiftede sommertøjet ud med malertøj, planterne ud med stillinger, havde klaus i lejligheden, plantede altanen til og indtog et kontor så småt. Her på bagkant føler jeg mig bagud på anden dag i september. Men det er nok regningen og den evige balancegang; hvor findes det perfekt tempo, hvor jeg kommer afsted og ud over stepperne, mens jeg er til stedet og nyder lige nu samtidig? Jeg ved det ikke. Jeg arbejder på det, mens jeg arbejder på at komme i mål med kontoret. Snart. Men. Sikke mange ting der alligevel skete - i den tid august var her. 

Kontoret in the maling 🌪️

🚲🚲🚲

Altanen fra himlen. Og kuren mod min post-ferie-5.sals-klaus. 

Min farmor har strikket mig en top 🩶

Stiklinger løs. 

Hjemmekontoret anno august 2026. 

Altanlove!

Kan smage lag på lag-sæsonen. 

Kill them with kindness, siger de. Jeg siger: dette er mit modsvar til duerne på vores altan.

🎪💡

Har jeg nævnt, at jeg er en sucker for lister?..

.. og planter ? 

Tak til august for alt det du kom og var 🌱
    Jeg har aldrig bygget noget, hængt noget op eller Jeg har aldrig bygget noget, hængt noget op eller repareret noget uden at ende med at føle mig enormt empowered af det. Jeg kan føle mig topfrustreret undervejs, men slutresultatet er altid, at jeg føler vores hjem og jeg selv er vokset - til at være mere og kunne mere end jeg troede. 

Så når jeg bygger på vores hjem, bliver det så håndgribeligt at de fleste rammer - fysiske og ikkefysiske - er modellerbare. Og i den proces formes jeg selv og min oplevelse af, hvad jeg selv kan også. Et lille opgør med ‘det kan man ikke’ eller ‘det skal man ikke’ og en hyldest til ‘jeg sætter mit spejl som jeg vil’ og ‘når jeg kan det her, gad vide hvad mere jeg kan, hvis jeg prøver.’ Og wauwsa det er en fed følelse! 
Og det var over and out fra lidt mandagsempowerment herfra ✨🫢
    Følg..

    KATEGORIER

    • DIY
    • For resten
    • HJEMLIG INSPIRATION
      • Efterår
      • GRØNT HJEM
      • indretning
      • Jul
      • Minimalisme
      • Påske
      • slow fashion
    • Ikke-kategoriseret
    • KLIMA
    • TANKESPIND
      • MORLIV
      • OM AT BLOGGE
      • Store begivenheder
      • TORSDAGSTANKER
    • TIPS
      • BILLIGE TRICKS
      • fredagsfif
      • Tirsdagens tip
      • Ugens genudsendelse
    • Uncategorized
    • Underholdende underholdning
    • weekend mode

    est 2017

    SARAH STRANGE

    ARKIV

    Copyright © 2026 Sarah Strange / Theme by Eclair DesignsGenesis Framework · WordPress · Log in